ŞANVAK'dan "Haydi Aşı Olalım" Çağrısı

Şanlıurfa Vakfı, vatandaşları ve hemşehrilerini aşı olmaya davet ederek Kovid-19'a karşı duyarlı olma çağrısında bulundu.

Şanlıurfa Vakfı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Hepinizi Şanlıurfa Vakfı (ŞANVAK) adına sevgi ve saygı ile selamlıyoruz.

Sevgili Şanlıurfalı hemşerilerimiz, son zamanlarda artan COVID-19 vakaları ve artan ölümlerden dolayı vakfımızın sağlık kurulu acilen toplanmıştır.

Yapılan durum değerlendirmesi sonucunda özellikle aşılanma konusunda tespit edilen aşağıdaki bilgileri sizlerle paylaşmak bizim için önem arz etmektedir.

Malumlarınız olduğu üzere yaklaşık 2 yıldan beri tüm dünya korkunç bir şekilde yayılma hızına sahip bir virüs ile mücadele etmektedir. Türkiye de bu mücadeleyi, devletin aldığı kararlar çerçevesinde etkili bir şekilde sürdürme gayreti içerisindedir.

Yapılan incelemelere göre bu mücadelenin en etkili silahın maske, mesafe, hijyen ile birlikte aşı olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır.

Bu hastalıkla mücadelede en etkili güç olarak aşı yapılması ön plana çıkmış ve bütün dünya ülkeleri bir aşılama seferberliğine girmişlerdir.

Birçok ülke, aşılama çalışmalarını büyük oranda tamamlamış bulunmaktadır.

Üzülerek belirtmek gerekir ki ülkemizde de aşılama konusunda önemli oranlara ulaşılmasına rağmen Şanlıurfa’mızda aşılanma oranı ülkemizin en düşük seviyesinde kalmıştır. Bunu aşabilmek için hepimize önemli görevler düşmektedir.

Sevgili Şanlıurfalı Kardeşlerim,

Devletimiz, bilim insanlarımız ve özellikle sağlık çalışanlarımız büyük bir azimle mücadele ederek bu virüsü bir an önce yok etme çabası içerisindedirler. Bizlere düşen ise sadece ve sadece, maske, mesafe, ve hijyen kurallarına mutlaka riayet etmek ve özellikle aşı olmaktır.

Şanlıurfa Vakfı Yönetim Kurulu olarak diyoruz ki; Sevgili hemşerilerimizin bu hastalığın ölümcül riskinden korunması bizler için çok önemlidir. Onun için lütfen AŞI OLALIM! 

COVİD 19 AŞISI İLE İLGİLİ BİLGİLER

1) Tıp, 150 seneden beri bulaşıcı hastalıklarla AŞI sayesinde baş edebilmiştir. Koruyucu hekimliğin en büyük silahı AŞI'dır. Türkiye’de hemen herkes çocukluktan itibaren her çeşit AŞILAMA ile tanışmışbolup COVID-19 aşısınında diğer aşılardan bir farkı yoktur.

2) Son araştırmalara göre Covid-19’un 40 yaş altındaki genç nüfusu daha çok etkilediği görülmüştür. Bununda nedeninde 40 yaş altı aşılama oranının az olmasından kaynaklandığı değerlendirilmektedir.

3) Yoğun bakım ve ölümler aşısızlarda daha çok görülmektedir. Buda aşının koruyuculuğunu açıkça ortaya koymaktadır.

4) Covid-19 özellikle akciğerlerde büyük tahribatlara neden olmaktadır. Bu hastalıktan ölümlerin çoğunun nedeni akciğerin iflas etmesidir.

5) Covid-19 aşılarının kısırlık yaptığına dair herhangi bilimsel ve tıbbî bir bilgi tespit edilememiştir. Bunun tam tersine Covid-19 hastalığının sperm kalitesini düşürdüğüne dair tıbbî makalelerin olduğu bilinmektedir.

6) Bu hastalıktan ölümleri engellemenin en büyük silahlarından biri AŞI dır. Aşı olmakla kendimizi, ailemizi çocuklarımızı, torunlarımızı, sevdiklerimizi ve kısacası neslimizi koruma altına almış oluruz. 

7) Aşının kısırlık gibi bir yan etkisi olmadığına dair etkili çalışmalar yapılmıştır. Aşılı olmak her zaman için özellikle pandemi döneminde önemli bir savunma mekanizmasıdır.

8) Bir toplumda aşılanma oranı ne kadar fazlaysa ölümler o kadar azalmaktadır.

9) Aşıların hepsi etkilidir. Bu konu hekimlerin özellikle Enfeksiyon Hastalıkları uzmanlarının ortak görüşüdür.

10) Tecrübeli tıp bilim adamlarımızın önerileri doğrultusunda aşılarımızı yaptırarak bu hastalığın ölümcül tehlikelerinden kendimizi ve tüm sevdiklerimizi koruyalım.

Bu vesile ile kişisel sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmiş olalım.

Şanlıurfa Vakfı olarak ilk dönemlerde tüm insanlar gibi bizlerinde aşı ile ilgili kafalarımızda soru işaretleri vardı. Ancak Sağlık Kurulumuz ve Bilim İnsanlarının açıklamaları doğrultusunda Yönetim Kurulu ve üyelerimizden aşı olmayan kalmamıştır. 

Ayrıca vakfımız tarafından verilecek öğrenci burslarında, aşı olan öğrenci ve aileleri tercih edilecektir. 

Tüm hemşerilerimize sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. "


                                                    ŞANLIURFA VAKFI SAĞLIK KURULU

Prof.Dr.Haluk YETKİN
Vakıf Sağlık Kurulu Başkanı, Ufuk Ün,.Tıp Fak.Mütevelli heyeti Başkanı
Mustafa GÜLPINAR
Vakıf Sağlık Kurulu Sorumlusu
Prof.Dr.Neziha  YILMAZ
Ufuk Üni.Tıp.Fak.Enf.Hast. ve Klinik Mikrobiyoloji ABD Öğretim Üyesi
Uzm.Dr.Servet ERBAŞI
İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı, Vakıf Sağlık Kurulu Üyesi
Uzm.Halil POLAT
Halk Sağlığı Bilim Uzmanı, Vakıf Yön.Kur.Üyesi ve Eğitim Sorumlusu


Mustafa Kemal ALATAŞ

E.Korgeneral

ŞANVAK Yönetim Kurulu Başkanı

02 Eyl 2021 - 14:33 - Sağlık
Yorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?