SAHTE SEYYİDLİK ÖNLENMELİ, İSLAMİYETE ZARAR VERİYOR...

Dünya Seyyidler ve Şerifler Kültür ve Araştırma Derneğinin Genel Başkanı Dr.Seyyid Hüseyin Zerraki, sahte seyyidliğin İslamiyete büyük zarar verdiğini, bu nedenle önlenmesi gerektiğini vurguladı. 

Dünya Seyyidler ve Şerifler Kültür ve Araştırma Derneği tarafindan İstanbul Başakşehir Aygüler Restaurant’ta verilen  yemekte konuşan Genel Başkan Dr.Seyyid Hüseyin Zerraki, derneklerinin İstanbul’un Başakşehir ilçesinde 19.06.2014 tarihinde resmi olarak  kurulduğunu bildirdi.

"İslam alemine hayırlı uğurlu olsun, yüce Rabbim, birlik ve beraberliğimizi sağlasın, devletimizi kıyamete kadar yüce kılsın” diyen Genel Başkan Zerraki, amaçlarının sahte seyyidliği ve istismarlığı önleyip gerçek seyyidleri de kayıt altına almak olduğunu hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ön gördüğü esaslar doğrultusunda İslam dini Peygamberi Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V.)’nın dünyada ve Türkiye’de soyu ve Ehl-i Beyt'i olan, seyyid ve şerif aileler arasında imkanlar ölçüsünde her türlü maddi ve manevi yardımlaşmada bulunmak, dayanışmayı sağlamak, seyyidlik ve şeriflik makamının Nakibü'l Eşrâflık kurumunun anlaşılması ve gelişmesi ile ilgili alanda bilimsel etkinlikler yapmak, diğer dernek ve yapılarla işbirliği sağlamak amacıyla kurulduklarını vurgulayan Zerraki, şöyle devam etti:

"3 Mart 1924 Tarihinde Halifelik Makamının kaldırılması,ile birlikte ana temeli Hz.Rasulullah  tarafindan atılan ve,1400 yıl devam eden Nakubü'l Eşrâflık kurumunun'da lağvedilince, bu kutlu soydan gelen seyyid ve şerifler de arka plana atılarak, bu şekilde unutturmaya çalıştılar. ‘Seyyid, Şerif, Ehl-i Beyt’ diye bazı aileleri ve grupları vatandaşlarımıza tanıtmaya başardılar. Meydanı boşbulan bu kişiler de seyyid ve şeriflere yakışmayan hareketler ve davranışlarda bulunarak seyyidlerin itibarını ayak altına aldılar... Müslümanların çoğuda seyyidler/ehli beytler böylemi yapıyorlar? Böyle seyyid mi olur? diyerek gerçek seyyidlerden uzaklaştılar...

Bu dönemlerde Nakibül-Eşrâlık Kurumu olmadığı için meydanı boş bulan bazı yobazlar ve din tüccarları ortaya çıkarak iyi niyetli müslümanları kandırarak, 'Biz seyyidiz, Ehl-i Beyt'iz’ demek suretiyle Müslümanları kandırarak dini dugularını sümürdüler...Hala da faaliyetlerine devam ediyorlar. Bizim derneğimizin amacı ve gayesi bilimsel olarak bu kötü niyetli kişi ve gruplara engel olmaktır...Doksan üç yıldır kaybolan peygamber efendimizin soyunun Seyyidlerin/Ehli Beyt'inin bu kötü imajlarını silmek, Müslümanlar arasında tekrar itibarımızı kazandırmaktır.Din tüccarlarına da engel olmaktır.Bu amaçla dernek olarak devamlı toplantı ve konferanslar düzenleyerek halkımızı bilgilendirmek amacıyla gerçekleri anlatıyoruz..."

EHL-İ BEYT SOY ŞECERESİ
ŞARTTIR

" Osmanlı döneminde Nakibü'l Eşrâf kaymakamları tarafından verilen; ellerinde' Neseb-soy şeceresi' olan seyyid ve şerif kardeşlerimizin derneğimize başvurarak üye olmalarını rica ediyorum. 

Eğer herhangi bir sebeple ellerinizde ki Neseb Şeceresi kayıp olmuş, çalınmış, yırtılmış ve yanmış ise; bu ailenin adı, baba adı, doğum yeri lakabı, ili, ilçesi, yazılmış şekilde dönemin Nakibü'l Eşrâf kaymakamları tarafından tespit edilerek kayıt altına alınmıştır.

Bu kayıtlar da İstanbul Süleymaniye’de İl Müftülüğü Meşihat ve Şeriye Sicilleri arşivinde asırlardan beri düzenli bir şekilde muhafaza edilen ‘Nakibü'l Eşrâf Şecerei /Tayyibe’ defterlerinde mevcuttur.

Oraya gitsinler, kayıtları varsa çıkartsınlar, Meşihat Dairesi’nde tasdik etmek suretiyle,derneğimize gelsinler üye yapalım. Buralardan da bu bilgi ve kayıtlar yoksa, halkımızın güvenini istismar etmeyin..."

# Dedi

30 Oca 2021 - 18:29 - Yaşam
Yorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (544) 375 03 30
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?