Tuzla Halk Eğitimi Merkezi Sosyal Bütünleşme ve Çok Kültürlülük Eğitimi Kapsamında İspanya’da

Tuzla Halk Eğitimi Merkezi, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen ERASMUS Plus ‘‘ Yetişkin Eğitiminde Sığınmacıların Sosyal Bütünleşmesi ve Çok Kültürlülük (Y.E.S.)’’ adlı proje kapsamında İspanya’nın Barselona şehrinde 5 günlük yapılandırılmış kurs faaliyetine katıldı.

Tuzla Halk Eğitimi Merkezi, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen  ERASMUS Plus ‘‘ Yetişkin Eğitiminde Sığınmacıların Sosyal Bütünleşmesi ve Çok Kültürlülük (Y.E.S.)’’  adlı proje kapsamında İspanya’nın Barselona şehrinde 5 günlük yapılandırılmış kurs faaliyetine katıldı.

Yetişkin sığınmacıların Türkiye toplumuna entegrasyonunda engel olarak karşımıza çıkan durumlar ile mücadele için Tuzla Halk Eğitimi Merkezi iki alanda kapasitesinin geliştirilmeyi hedeflenmektedir. Birincisi çok kültürlülük eğitimi, ikincisi  çağdaş andragoji yaklaşımları eğitimidir.  

Çok kültürlülük eğitimi kapsamında  İspanya’nın Barcelona şehrinde gerçekleşen yapılandırılmış kurs faaliyetinin içeriği şu şekildedir.

1.Gün: Kültürel farkındalıklarla baş etme. Kültürler arası iletişimin önemi, çok kültürlülük, ve çok kültürlü programlar.

2.Gün: Eğitim merkezlerinde uygulanan politika ve önlemler. Öğretmen kursiyer ilişkisi.

Sığınmacıların toplumla ilişkileri. Ayrımcılık, ırkçılık politikaları ve önlemler.

3. Gün: Sığınmacıların topluma entegrasyonu.

4. Gün: Dil ve entegrasyon. Ulusal dilin önemi. Ulusal dil edinimine ilişkin iyi uygulamalar ve politikalar.

5. Gün: Çeşitlilik politikaları ve entegrasyonun önemi. Ayrımcılığa karşı çeşitli politikalar. Sığınmacıların Avrupa toplumlarında entegrasyonun önemi. Bölgesel yetişkin eğitim kurumu ziyaretidir.

Tuzla Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Metin ÇANGIR, ''Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen ‘Yetişkin Eğitiminde Sığınmacıların Sosyal Bütünleşmesi ve Çok Kültürlülük’ adlı Erasmus+ projemiz kapsamında; yapılacak kapasite geliştirme eğitimlerinin sonucunda, androgoji ve çok kültürlülük  eğitimlerinin önemi kavranacaktır.Tuzla Halk Eğitimi Merkezimiz, uluslararası değişimin, kurumsal gelişim için önemli olduğunu bilen yetişkin bir eğitim kurumudur. Kurumumuz 250 çalışanıyla yılda ortalama 45 bin kursiyere hizmet vermektedir'' dedi.

26 Şubat 2020 - EğitimYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?