Bakan Albayrak açıkladı! Vergide indirim bekleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın vergi indirimlerinin devam edeceği sinyalini vermesi dikkatleri konut ile otomotiv sektörlerine çevirdi. Bu...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın vergi indirimlerinin devam edeceği sinyalini vermesi dikkatleri konut ile otomotiv sektörlerine çevirdi. Bu sektörlerin temsilcileri, hükümetin yeni KDV ve ÖTV müjdeleri vermesi halinde ürün fiyatlarının geriye geleceğini; satışlarının ise artacağını ifade ediyor.

Hükümetin mobilya, yumurta ve su ürünlerinde Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarını aşağı çekmesi ekonominin lokomotifi olan sektörleri de umutlandırdı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Vergi indirimlerinde ekonomiye toplam katkı temelinde sektörleri değerlendiriyoruz. Başka sektörlerde de indirim olabilir” açıklamasını olumlu karşılayan konut ile otomotiv firmalarının yetkililerinden “İç talebi artıracak, hem üreticiyi hem perakendeciyi hem de tüketiciyi mutlu edecek bir adım daha atılmalı” çağrısı geldi.

Ülkemiz güçlenir

Aynı yetkililer, ekonomi yönetiminin yeni bir KDV jesti yapmasıyla ürün fiyatlarının dengeleneceğini; satışlarının da artacağını dile getirerek, “Böyle bir uygulamaya gidilmesi şirketlerimizi ve ülkemizi kuvvetlendirecektir” görüşünü paylaştı.

Tapu harcı da düşürülmeli

Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul üreticileri ile satıcıları ise KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e; tapu harçlarının yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürülmesini istiyor. Söz konusu üreticiler ile satıcılar, “Vergiye yönelik bir müjde 2020’nin bizim için verimli ve iyi geçmesi demek” ifadesini kullandı.

22 Ocak 2020 - EkonomiYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?