Irak’ta 24 saatte 13 kişi daha hayatını kaybetti.

Irak’ta Ekim ayı başından beri can kaybı 267’ye ulaşırken, iki hafta önceki bir rapor ilk 150 ölümün yüzde 70’inin baş ve göğüs yaralanmalarından kaynaklandığını ortaya koydu.

Irak, hükümet karşıtı gösterilerle çalkalanmaya devam ediyor. Gösteriler nedeniyle Irak’ın başkenti Bağdat ile Şiilerin yoğun olduğu orta ve güney kentlerde internete erişim durduruldu.

Bağdat tedirgin

Bağdat’ta güvenlik güçleri Yeşil Bölge’ye yakın üçüncü köprü olan Ahrar Köprüsü’nü de beton bariyerlerle kapattı. Başkentte Cumhuriyet ve Sinek köprüleri, gösterilerden dolayı günlerdir kapalı. Önceki gün göstericilere yönelik gerçek mermiyle yapılan müdahalenin Bağdat’ın birçok bölgesinden duyulduğu ifade edildi.

24 saatte 13 can kaybı

Güvenlik güçleri dün Irak’ın güneyindeki Um Kasr kentinde üç gündür protestocuların kuşatması altında olan önemli petrol limanını yeniden açmaya çalıştı. Eylemcilere gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale edilirken, olaylarda üç gösterici hayatını kaybetti. Başbakan Adil Abdülmehdi pazar günkü konuşmasında petrol sahalarına yönelik tehditlerin ve yolların kapatılmasının ülkeye milyarlarca dolara mâl olduğunu ve fiyatların artmasına yol açtığını ifade etmişti.

Yarı resmi Irak İnsan Hakları Yüksek Komisyonu, Nasiriye kentinde yaşanan çatışmalarda da iki kişinin öldüğünü açıkladı. Irak’ın güneyindeki Şatra kasabasında düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde ise polisin ateş açtığı iki kişi hayatını kaybetti. Reuters’a göre, söz konusu iki kişi kafalarına isabet eden kurşunlar nedeniyle öldü. Şatra kasabasındaki göstericilerin üst düzey bir hükümet yetkilisinin evine saldırmak istediği iddia edildi. Güvenlik ve hastane kaynaklarına göre Irak’ta 24 saatte en az 13 gösterici öldü.

Tarihi geçmiş gaz

Irak’taki gösterilere ilişkin 22 Ekim’de açıklanan bir rapora göre, o tarihe kadar ölen 150 kişinin yüzde 70’inden fazlası kafasına ve göğsüne isabet eden kurşunlarla hayatını kaybetti. Öte yandan göstericilere karşı kullanılan biber gazları arasında tarihi 2014 yılında geçmiş olanların da bulunduğu, bu gaz kapsüllerinin göstericiler için çok zararlı olduğu ifade edildi. (Tv100.com)

06 Kasım 2019 - DünyaYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?