DEPREME DAYANIKSIZ YURT BİNASI İLE LOJMANI KONTROLLÜ ŞEKİLDE YIKILDI

Kağıthane’de deprem tedbirlerini artırmak için çürük olarak adlandırılan riskli yapılar ekipler tarafından kontrollü şekilde yıkılıyor.

Kağıthane’de olası bir İstanbul depremini en az hasarla atlatmak için öncesinde alınan tedbirler artırılarak devam ediyor. Son olarak Çağlayan Mah. Ayazma Cad. No.16-18’de bulunan Sadabad Öğrenci Yurdu ve Lojman Binası kaçak, dayanıksız riskli yapı olduğu gerekçesiyle Kaymakamlık, Emniyet ve Belediye ekiplerinden oluşan görevlilerce kontrollü şekilde yıkıldı.

Kağıthane Belediyesi'nden gelen resmi belgeler olayın asıl durumunu açıklarken açıklamalarda şu ifadelere yer verildi ; 

''Yapının Kaçak ve Riskli Olduğu Tespit Edildi''

1979 yılında Maliye Hazinesi arazisi üzerine kaçak ve ruhsatsız olarak yapılan 5 katlı öğrenci yurdu binası ve hemen yanında bulunan lojmanın, betonarme kısımlarından alınan numuneler (karot) neticesinde riskli yapı, yani depreme karşı dayanıksız yapı olduğu tespit edildi. 

Tüm bu işlemlere karşı idari yargıda davalar açılmış, yürütmenin durdurulması kararı alınmış, itiraz ve delillerin ibrazı akabinde yürütmenin durdurulması kararları mahkeme tarafından kaldırılmıştır.

01 Şubat 2018 tarihinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yurt binasının boş tutulması, yurt binasının yıkılmasını konu alan bir yazı tebliğ etti. 02 Ocak 2019 tarihinde Kağıthane Kaymakamlık makamına mezkur yapıların nüfus ve eşyadan tahliyesi için yazı yazıldı. Bu işleme karşı açılan idari davada yürütmenin durdurulması talebi de mahkemece reddedildi.

30 Nisan 2019 tarihinde yıkım için yeniden yazı yazılmış, dernek yine mahkemeye başvurarak itiraz etmiş, yapılan itiraz 30 Eylül 2019’da verilen kararla reddedilmiştir.

Son olarak 24 Ekim 2019 tarihinde 31 Ekim 2019 tarihinde yapılacak olan tahliye ve yıkım için gerekli işlemlerin yapılması istenmiştir.   

''Yapılan Uyarılar Dikkate Alınmadı''

2017 yılından itibaren gönderilen tebligatlarla; yapının olası bir depreme karşı dayanıksız olduğu ilgili kişilere bildirildi. Söz konusu yurt binası ve lojmanda 60’a yakın öğrenci ve vatandaşın yaşadığı biliniyor. Olası bir depremde can kayıplarının önlenmesi için söz konusu yapının yıkılması kanuni olarak mecburi hale geldi.

İlgililerin, binanın riskli ve her an yıkılabileceği bilgisini resmi evraklarla son 3 yıldır iletmesine rağmen, yurt yönetimi ve derneği bu uyarıları dikkate almayarak bir anlamda öğrencilerin ve ailelerin hayatlarını tehlikeye attı. Her defasında mahkemeye başvurarak sürecin uzamasına neden oldu.

''Ayazma Camii de Riskli Yapı Olduğu İçin Yıkıldı''

Aynı alanda, yurt binasının hemen yanındaki Ayazma Camii’nin de depreme karşı dayanıksız, risk teşkil eden ve yıkılma tehlikesi olan bir yapı olduğu tespit edilmiş, 2014 tarihinde ibadete kapatılmış ve akabinde 2016 yılı sonlarında kontrollü bir şekilde, yeni bir cami yapılmak üzere yıktırılmıştır. 

''Kaçak ve Riskli Yurt Binası ve Lojman Ekiplerce Yıkıldı''

Geçtiğimiz günlerde yaşanan İstanbul Depremi, bir kez daha riskli yapıları gündeme getirdi. Öyle ki, yaşanabilecek bir deprem; birçok öğrenci ve ailenin aynı çevrede bulunduğu söz konusu bu alanda büyük kayıplara neden olabilirdi. Ekipler kontrollü yıkımın gerçekleşeceği günden önce yurt binasının yıkılacağı bilgisini, yurt yönetimine bildirdikleri halde binalar boşaltılmamıştır. Ekipler 31 Ekim Perşembe günü erken vakitte olay yerine gelerek binanın kontrollü şekilde yıkılacağı bilgisini tekrar yurt yönetimine bildirdi ve eşyaların tahliyesi için zaman tanıdı. 

Ancak yurt yönetimi öğrencileri de manipüle ederek yıkımı engellemek için Kaymakamlık, Emniyet ve Belediye ilgililerinden oluşan görevlileri yurt binasına almadı. Eşyaların tahliyesi için öğrenci ve vatandaşlara süre tanındı ve yurtta bulunanlar eşyalarını arka taraftaki yeni yapılan yurt binasına taşıdı. Tahliye işleminin ardından sabah saat 08.00 sularında ekipler kontrollü yıkımlarına başladı.

''Öğrenciler Yeni Yurt Binasına Taşındı''

Öğrenciler eşyaları ile birlikte aynı alanda bulunan yeni yurt binasına taşındı. Yeni yurt binası ‘Özel Sadabad Ortaöğretim İsa Ayten Erdoğan Erkek Öğrenci Yurdu’ adıyla faaliyet göstermekte olup; Çağlayan Mahallesi olarak yer almaktadır.

''Hiçbir Şey İnsan Hayatından Önemli Değil''

Depreme dayanıksız olduğu ve yapılan tüm itirazların reddedildiği resmi raporlarla belirtilen Sadabad Öğrenci Yurdu ve Lojman Binası olası bir depremde birçok can kaybına neden olacaktı. Binaların kontrollü yıkımı sayesinde bu can kayıplarının da önüne geçilmiş oldu.

04 Kasım 2019 - YaşamYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?