Türkiye-Ürdün Arasında Ticaret Başladı

"Türkiye-Ürdün Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması"nın imza töreni, Bakan Pekcan ve Ürdün Sanayi, Ticaret ve Tedarik Bakanı Tarık Hammuri'nin katılımıyla Bakanlık Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Pekcan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Ürdün ilişkilerinin bölgesel refah ile istikrarın sağlanması ve korunması açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Bugün ikili ticaret ilişkilerin yeniden ivme kazanmasını teşvik etmek üzere bir çerçeve anlaşması imzalanacağını aktaran Pekcan, bu anlaşmanın aynı zamanda iki ülke arasındaki Karma Ekonomik Komisyonu kurulmasını da öngördüğünü vurguladı.

Pekcan, Karma Ekonomik Komisyonu anlaşması kapsamında başta ekonomi, ticaret ve yatırımlar olmak üzere 16 ayrı konuda Ürdün ile iş birliği imkanı bulacaklarına işaret ederek, "Ancak bu Serbest Ticaret Anlaşması değil ve onun yerini tutacak bir anlaşma da değil. Nihai amacımız ülkelerimiz arasında orta ve uzun vadede ticaretin karşılıklı olarak serbestleşmesini sağlamak. Bugün Sayın Bakan ile önümüzdeki dönemde pozitif bir gündemle hareket etmeyi ve hangi alanlarda iş birliği imkanlarımızın artırılmasını ve derinleştirilmesi için çalışabileceğimizi konuştuk." dedi.

Söz konusu karşılıklı yaklaşımın iki ülke iş insanlarına yeni bir dinamizm kazandıracağını belirten Pekcan, iki ülke iş dünyasının karşılıklı olarak öngörülebilir, kolay ve sağlam bir hukuki zeminde iş birliği yapmasının çok önemli olduğunu anlattı.

Pekcan, imzalanacak anlaşma ile kurulacak Türkiye-Ürdün Karma Ekonomik Komisyon Anlaşması'nın da bu temellerin oluşturulmasına katkı sağlayacağını belirterek, anlaşmanın iki ülke iş dünyası için de hayırlı olması temennisinde bulundu.

07 Ekim 2019 - DünyaYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?