GARİP BİR NAFAKA DAVASI!

Gazeteci Nur Kılıç, önemli sorun haline gelen "nakafa" konusunu yazdı.

Bu ülkede nafaka tartışmaları ve sorunları medyaya yansıyan ilginç nafaka haberlerinin dışında fazla gündeme gelmiyor ne yazık ki.

Oysa boşanan eşlerin başını ağrıtan nafaka bağlanma işi zaman zaman kâbusa da dönüşebiliyor.

Bu arada boşanan çiftlerde nafaka davalarının büyük çoğunluğunun kadınların lehine sonuçlandığını da hatırlatmak isterim.

Şimdi gelelim nafaka ile ilgili yazımın konusuna...

Boşanan ve eşine nafaka ödemek durumunda kalan bir erkek okuyucum hem derdini anlattı hem de ilginç konulara değindi.

Okuyucum," Eşimle 2009' da boşandık. Ancak dava açılır açılmaz önce tedbir nafakası  sonrasında da mahkeme tarafından bana hiç bitmeyen süresiz, yani ömür boyu nafaka ödeme süreci başlatıldı" diyerek girdi söze.

Okuyucum, eğer nafakayı belli bir süre ödeyemezse 3 aylık hapis cezası alması söz konusuymuş.

"Velev ki hapiste yatsam bile çıktığımda nafakayı ödemek zorunda olmak nasıl bir hukuk anlayışıdır?" diye soruyor.

"Ben yeniden evlendim ancak eski eşime her yıl artan bir şekilde nafaka ödemeye devam ediyorum" diye de dert yanıyor ayrıca.

Daha da anlaşılır olması için de "Boşanalı 10 yıl olmuş, yeniden yuva kurmuşum. Bakmakla yükümlü olduğum bir eşim var.Kira veriyorum.Borcum/ harcım var.Ve ben bir yabancıya nafaka ödüyorum.Bu nasıl bir adalet anlayışıdır Allah aşkına" diyor dertli vatandaş.

Ve şöyle devam ediyor: "Ayrılmış kadınlar sadece kadın oldukları için mağdur gösteriliyor ama yeni evlenilen eşler kadın değil mi, eşitlik bunun neresinde? Benim gibi 2 milyonun üzerinde süresiz nafaka ödeyen insanlar var.1 gün de evli kalınmış olsa ömür boyu nafaka ödemek zorunda kalmak söz konusudur.

Ben nafaka ödeme konularında erkeklerin büyük bölümünün mağduriyet yaşadıklarını düşünüyorum.

Bizlere zulüm yapılıyor. Boşanan kadın da erkekte asgari ücret alıyor olsa da erkek yine de nafaka vermek zorunda kalabiliyor"

Dertli vatandaş sözlerini "Bu konularda bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum" diyerek tamamlıyor.

Bu arada ben de bu vatandaşın sorununu anlatması nedeniyle ilk kez nafaka ile ilgili bir yazı yazmış oldum.

Bir başka yazımda buluşmak dileğiyle hoşçakalın...05 Ekim 2019 - YaşamYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Çetin Kuzey - Istanbul sözleşmesi süresiz nafaka yüzünden evlilikler düştü yapınızı bozan bu iki yasanın bir anönce gününüzün şartlarına uygun sadece kadın değil mağduriyetleri esas alacak şekilde güncellenmesi gerekiyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 22:48

İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?