Türkiye, Emine Bulut için ayakta!

Emine Bulut'un eski eşi tarafından 10 yaşındaki kızının önünde katledilmesi toplumun tüm kesimleri tarafından büyük tepkiye neden oldu.

Kamuoyunda tüm kesimde büyük bir infiale neden olan Emine Bulut cinayetine yönelik tepkiler cığ gibi büyüyor. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda; cinayetlerin önüne geçilmesi gerektiği ifade edilirken, cinayetlerin önüne geçmek için televizyonlarda yayınlanan 'şiddet' içerikli dizilerin kaldırılması ve 'kısasın' (idamın) mutlaka getirilmesi gerektiği düşüncesi hakim oldu.

İşte o paylaşımlardan küçük bir bölüm:

Recep Tayyip Erdoğan: "Emine Bulut'un vahşice katledilmesinden dolayı derin bir üzüntü duyuyorum. Katilin hak ettiği cezayı alması ve kadına yönelik şiddetle mücadele noktasında gerekli adımların atılması için yetkilileri göreve çağırıyorum. Bu süreçte medyayı sorumlu ve etik yayıncılığa davet ediyor; cinayeti meşrulaştırıcı nitelikte ifadelerden, kurbanı suçlayan, faili savunan ve şiddeti grafikleştiren habercilikten kaçınmaları çağrısında bulunuyorum."

Binali Yıldırım: "10 yaşındaki evladının gözleri önünde katledilen bir anne... Sözün tükendiği yerdeyiz. Bu vahşeti lanetliyorum. Fail, en şiddetli şekilde cezalandırılmalıdır."

Prof. Dr. Ali Erbaş: "Herkes bilmelidir ki, her ne sebeple olursa olsun bir kadının şiddete maruz bırakılması ve canına kıyılması, en büyük zulümdür. İslam’la ve insanlıkla asla bağdaşmayan büyük bir günahtır. Dinimizde kadının canı, onuru ve hakları dokunulmazdır ve emanettir."

Ziya Selçuk: "Bir kadının çığlığını duyamadık; bir yavrunun hıçkırığını duymamız lazım... Şiddeti, nefreti, silahı, kavgayı değil; iyiliği, insanlığı, saygıyı, sevgiyi nasıl yücelteceğiz, hayatın ayrılmaz bir parçası yapacağız ona bakmamız lazım. Acilen ve bütün gayretimizle."

İbrahim Kalın: "Vahşet yüreklerimizi dağladı. Katil gözaltına alındı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız davaya müdahil oldu. Geride kalan yavrusuna sahip çıkılacak. Söz artık yargıda. Bu katilin en ağır şekilde cezalandırılmasını bekliyoruz."

AK Parti Sözcüsü Çelik: "Siyaset kurumunun, hükümet müdahil olabileceği konuda derhal Aile Bakanlığımız harekete geçmiştir. Bakanlığımız konuya her aşamada müdahil olacaktır. Katliamı gerçekleştiren şahsın en yüksek cezayı alması hepimizin temennisidir.

Cumhurbaşkanımız da değindiler, hepimizi en çok bu kişinin, rahmetli Emine Bulut'un hayatını bu şekilde kaybetmesi kadar bunu bu şekilde hayatını kaybederken ona yardım etmek yerine birilerinin görüntü alma telaşına düşmesi, seyirci olması, bunu ele almamız gerekiyor. Orada insan hayatını kaybederken birileri yardım etmek yerine görüntü almak gibi bir  duruma nasıl düşebiliyorlar, topyekün değerlendirilmesi gereken bir konu.

Üzerimeze düşen ne varsa bu konuları hassasiyetle yerine getirdik. Bu büyük toplumsal bir yaradır. Çok şiddetli bir şekilde sarsılıyoruz. Medeni hayata sahip olan bir milletin asla kabul etmeyeceği eylemdir.

Sosyal medyada görüntülerin bu şekilde yayılması, çocukların nasıl etkileneceğinin iyi anlaşılması gerekiyor. Sosyal medyada vahşet kültürüne karşı nasıl bir hassasiyet oluşturulabilir, AK Parti olarka her türlü görüş alışverişine hazırız."

Ekrem İmamoğlu: “Ölmek istemiyorum” Bugüne kadar cinayete kurban giden tüm kadınların çığlığıydı aslında. “Anne lütfen ölme” Öksüz kalan tüm evlatların gözyaşları... erkek şiddeti nedeniyle kaybettik. Şiddetle mücadelede kadın ve çocukların yanındayız, olmaya devam edeceğiz."

Dursun Ali Erzincalı: "Anne lütfen ÖLME! ÖLMEK istemiyorum! ... Erkek şiddeti değil bu! Vahşeti! ... Kanun başka birşey; Adalet başka! ... Malesef yine kanunlar uygulanacak ve insanlar, adalet aramaya devam edecek. Oysa “Kısasta hayat vardır.” Kısasta adalet var."

Kemal Kılıçdaroğlu: " Son nefesinde evladına söylediği “Ölmek istemiyorum” sözleri, bugüne kadar kadına yönelik şiddete kurban verdiğimiz tüm kadınlarımızın ortak çığlığı olmuştur."
Fâtih Tezcan: "Kamuoyu Emine Bulut cinayetine üzülüyor, bizimse içimiz parçalanıyor. Zira biz bu faciaların sebebini araştırdık, 'sapkın eğitim sistemi ve yasalar' olduğunu çok net tespit ettik, yetkili herkesle görüştük ama yok! AB'ye girmeliymişiz, yasaları değiştiremezmişiz! Akıl tutulması!"

Mehmet Zengin: "#EmineBulut “Ey akıl sahipleri! Sizin için kısasta hayat vardır. Umulur ki böylece hem öldürmekten hem de öldürülmekten korunursunuz.” (Bakara Sûresi 179) Adalet ancak böyle sağlanabilir. Bunun dışında söylenenler boştur. Ateş düştüğü yeri yakıyor!"

Muharrem İnce: "Ölmek istemiyorum... Anne lütfen ölme... Emine Bulut'un ve kızının feryatları kulaklarımızdan ve vicdanlarımızdan hiçbir zaman silinmeyecek. Tıpkı cinayete kurban giden tüm kadınlar gibi. Kelimeler kifayetsiz, yüreğimiz yanıyor."

Mansur Yavaş: "Kırıkkale’de eski eşi tarafından kızının yanında vahşice öldürüldü. Bir annenin çaresizliği ve evladının gözlerindeki korkunun tarifi mümkün değil. Kadına yönelik cinayetleri durdurmak zorundayız. Katilin bir an önce gerekli cezayı almasını diliyorum."

Dr. Bekir Pakdemirli: Yaşamı, hayalleri, umutları yavrusunun gözleri önünde vahşice katledilen kardeşimiz... Allah rahmet eylesin, yakınlarının başı sağolsun. Hayatına mal olan caniye hak ettiği en yüksek cezanın verileceğine inanıyorum."
Mevlüt Çavuşoğlu : "Ne söylenebilir ki bu vahşete! Kelimeler yetersiz!  Başımız sağolsun. Mekanı cennet olsun. Eli kanlı katilin en ağır şekilde cezalandırılacağına inanıyorum."
Gülben Ergen: "Senin gibi şerefsizler, elini kokunu sallayarak aramızda dolaşıyor Allah’ın belası adam!"
Cengiz Ünder:"  Küçük kızın sadece annesi Emine Bulut değil. Dünü, bugünü ve yarını da öldü. Kadın cinayetlerine alışmayacağız, susmayacağız!"
Selçuk Bayraktar: "Anne öldü mü çocuk Bahçenin en yalnız köşesinde Elinde siyah bir çubuk Ağzında küçük bir leke Çocuk öldü mü güneş Simsiyah görünüyor gözüne Elinde bir ip nereye Bilmez bağlayacağını anne Kaçar herkesten Durmaz bir yerde Anne ölünce çocuk Çocuk ölünce anne -S.KARAKOÇ"
Metin Şentürk: "İnsanlığımdan utanıyorum!"
Yusuf Kaplan: "10 yaşındaki kızının çığlıkları arasında eski karısını hunharca katleden adama"
Ferhat Göçer :"İzleyemiyorum... nefes alamıyorum... göğsüme, ruhuma bir ağırlık, bir dağ çöküyor.. Şeytanın bile utanacağı bu kötülüğün, bu şiddetin adaleti öbür dünyaya bırakılmamalı..."
Selçuk Dereli: ‘Anne lütfen ölme’ diyen çocuğun feryadını hangi vicdan sahibi unutabilir."
Serkan Karamustafalar: "Kadınlar size Allahın emanetidir." Hz.Peygamber (s.a.v) Şiddet ancak Ahlâk seviyesi düşüklerin eylemidir. Çocuklarımıza ilk önce Güzel Ahlâk'ı, eşitliği, her canlıya saygı duymayı,paylaşmanın güzelliğini ,sevilmek için SEVMEYİ öğretmeliyiz. Allâh rahmet eylesin.."
MERCEKHABER GAZETESİ

23 Ağustos 2019 - GündemYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?