Azerbaycan ile Gürcistan’ı birbirine bağlayan “Kırmızı Köprü Sınır Kapısı’nda” rezalet!

Türkiye ile kardeş Azerbaycan arasında karayolu ile yapılan seyahatler adeta zulme dönüştü!

+8
Haber albümü için resme tıklayın

Yıllardır bu güzergahı seyahat eden yerli ve yabancı turistler, Azerbaycan ile Gürcistan’ı birbirine bağlayan

“Kırmızı Köprü Sınır Kapısı’nda” yaşadıkları sıkıntılar sık sık kamuoyunda dile getirilmekteydi. Azerbaycan’a seyahati eziyete dönüştüren sorunların başında geçişlerin 6-7 saati bulabilmesidir. İstanbul’dan yola çıkan yolcuların yaklaşık 30 saatlik zorlu yolculuktan sonra geldikleri sınır kapısında 6-7 saat kadar bekletilmeleri sinir sistemlerini oldukça zorlamaktadır. Azerbaycan’a “Kırmızı Köprü Sınır Kapısı’ndan “ giriş ve çıkılarda bekleme süresinin oldukça yüksek olmasının yanında yolcuların oturmaları, dinlenmeleri, yemek ihtiyacı ve özellikle su ihtiyaçlarını giderebilecekler imkana sahip olmamaları nedeniyle seyahat işkenceye dönüşmektedir.

Azerbaycan devletinin, günde binlerce yerli ve yabancı turistin geçiş yaptığı sınır kapısındaki bu sıkıntılara el atmaması, çözüm bulmaması büyük tepkilere neden olmaktadır.

İddiaları yerinde görmek üzere otobüsle İstanbul’dan hareket eden Mercekhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci- yazar Mehmet Zengin , Azerbaycan vatandaşı olan Mercekhaber Gazetesi yazarı Yaqut Hüseyinova ile birlikte sorunları yerinde inceleme fırsatı buldular.

Genel Yayın Yönetmenimiz gözlemlerini ve karşılaştıkları zorlukları gazetemizle paylaştı.

Mehmet Zengin gazetemize yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:” Kardeş Azerbaycan’a her Türk vatandaşı gibi büyük bir sevgi ve sempati besleyen biri olarak ‘olumsuz iddiaları’ yerinde incelemek üzere zorlu yolculuğa karar verdik.

Pahalı uçak biletleri nedeniyle çok saha uygun fiyata seyahat edebilecekleri otobüs yolculuğunu tercih eden orta ve dar gelirli Azeri ve Türk vatandaşları çok yorucu geçen 30 saatlik kara yolculuğunun ardından Gürcistan “ Sarp Gümrük Kapısı’na” ulaştık. Gürcü sınırını bir saat kadar kısa sürede, üstelik hiç bir zorluk ve sıkıntı yaşamadan geçtik. Azerbaycan tarafında, yani “Kırmızı Köprü Sınır Kapısı’na” geldiğimizde zorlu saatlerin başladığını zaman ilerledikçe daha iyi anlamaya başladık.

30 saatlik yolculuğun üzerine burada yaşadığımız süreç tahammülleri oldukça zorladı. Gürcülerin 1 saatte başardığını maalesef kardeş Azerbaycan beceremiyor.

Azeri yetkililer her gelen otobüsü ortalama 6 saat bekletmesi akla ziyan bir uygulamadır. Adım başı gereksiz pasaport kontrolleri anlaşılır değil. Akıl ve izandan uzak uygulamalara bir de görevli askerlerin beceriksizlikleri ve rahat tavırla eklenince insanlar çıldıracak noktaya geliyor. Sınır kapısında bekleyen yolcular adeta sığınmacı muamelesi gördüklerini üzüntü ile müşahade ettik. Daracık meydanda yüzlerce yolcu tek bir oturağın olmadığı yerde kaldırım ve asfaltın üzerinde oturtulması hangi akla hizmettir? Kış mevsimini dikkate aldığımızda nasıl bir izdıraba dönüşebileceği daha iyi anlaşılacaktır. Saatlerce sıcaktan ve beklemekten sokulan çocukların ağlamaları da görevlilerin vicdanını harekete geçirmeye yetmediğini görmek bizleri üzmüştür.

Gürcistan tarafında bulunan cafeler, sosyal imkanların karşısında kardeş Azerbaycan tarafında içebilecek su bulmanın dahi imkansız olduğunu görmek beni oldukça üzmüştür. Kendi halkına ve turistlere yönelik bu lakayt ve sorumsuz yaklaşım Azerbaycan’a yakışmamıştır.

Yolculuk esnasında konuştuğum Azeriler, sınır kapısındaki uygulamalardan rahatsızlıklarını dile getirdiler. Oldukça kızgın olmalarına rağmen, ülkede var olan katı yönetim anlayışı nedeniyle seslerini çıkaramadılarından söz ettiler. Bu manzara bana Erdoğan öncesi Türkiye dönemlerini hatırlattı.

Allah, Azerbaycan’a kara yolu ile gidenlere sabır versin!

Azerbaycanlı yetkililer ise bir an önce sınır kapısındaki bu düzensizliği ve karmaşayı düzeltmeleri için harekete geçmeye davet ediyorum. Azeri halkı bu muameleyi haketmediği gibi Azerbaycan’ı dışarıya karşı rezil eden bu görüntüler kardeş Türkiye vatandaşı ve gazetecisi olarak beni çok üzmüştür.”


29 Temmuz 2019 - GündemYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ayhan yağız - Bu tespitleriniz umarım ilgili mecralara ulaşır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 03:00

İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?