Muğlalı çiftçiye alım garantili “süs bitkisi” desteği

MUĞLA-Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Alım Garantili Süs Bitkisi projesi kapsamında yerel üreticiye önemli teşvik sunuldu. 15...

Haber albümü için resme tıklayın

MUĞLA-Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Alım Garantili Süs Bitkisi projesi kapsamında yerel üreticiye önemli teşvik sunuldu. 15 milyondan fazla süs bitkisini üreterek belediyeye satış yapan çiftçiler ise memnuniyetlerini dile getiriyor.

Narenciye tütün arpa buğday zeytin gibi pek çok ürünle Türkiyede tarımsal ekonomiye önemli katkı sağlayan Muğlada büyükşehir belediyesi yerel üretimi yeniden canlandırmak için kolları sıvadı. Muğla Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği Alım Garantili Süs Bitkisi Koku Vadisi Tıbbi aromatik bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi MELSA   Tarım Laboratuvarı ve Kurutma Tesisi projeleriyle şehrin dört bir yanında üreticiyi teşvik ederek yerel üretime yeniden hayat veriyor.

ÜRETİCİYE ALIM GARANTİSİ

Köyceğize bağlı Beyobası Mahallesinde hayata geçirilen Alım Garantili Süs Bitkisi Üretimi Projesi 2015 yılı Mart ayında uygulanmaya başlandı. Köyceğiz Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 2 sera olarak başlatılan ve şu an 24 serada üretimi devam eden 15 milyondan fazla süs bitkisi ilk etapta Muğla Büyükşehir Belediyesinin peyzaj çalışmaları için satın alınırken bugün Muğlanın 13 ilçesinin yanı sıra Burdur Isparta Antalya Afyon gibi illere de satılıyor.

KOKU VADİSİ

Menteşe Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile iş birliği protokolü imzalayan Muğla Büyükşehir Belediyesinin Menteşede hayata geçirdiği Koku Vadisi projesi kapsamında da tarımsal üretim sıkıntısı çeken bölgelerde fide dağıtımı yapılıyor. Tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliğinin desteklendiği projede ilk etapta 27 dönüm araziye bin 850 lavanta fidesi dikildi. Belediye ayrıca üreticiye 100 bin adet kekik adaçayı ve biberiye fidesi teslim etmeyi amaçlıyor.

YEREL TOHUM MERKEZİ

Muğla Büyükşehir Belediyesi çiftçilere yönelik olarak ayrıca Yerel Tohum Ulusal Güç sloganıyla Yerel Tohum Merkezini de hayata geçirdi. Muğlaya özgü yerel tohumların kaybolmaması ve genetik çeşitliliğinin aratılması amacıyla 2016 yılında açılan merkeze bugüne kadar 774 yerel tohum bağışlandı. Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi kuruluşundan bugüne hem tohum envanteri açısından hem çalışma şekli bakımından hem de bünyesinde barındırdığı 3 laboratuvar Tohum Test Laboratuvarı Tıbbi-Aromatik Bitkiler Laboratuvarı Kriyoprezervasyon ve Doku Kültürü Laboratuvarı bakımından Türkiyenin en büyük ve kapsamlı Yerel Tohum Merkezi olma özelliğine sahip. Belediye bu merkezle genetik mirasın garanti altına alınmasını sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca bu laboratuvarda yapılacak çalışmalarla sadece yerel tohumlar değil narenciye armut incir vb. yerel meyve grupları ve bölgede endemik olarak yetişen doğal bitkiler de koruma altına alınacak.

19 Temmuz 2019 - EkonomiYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?