“Bağımsız ve güçlü bir Türkiye için kararlı bir duruş sergiliyor...”

New York Times, ABD ile Türkiye arasında yaşanan S-400 krizine ilişkin bir haber kaleme aldı. Haberde Erdoğan'ın hamlelerini analiz eden Times: “Bağımsız ve güçlü bir Türkiye için kararlı bir duruş sergiliyor...” yorumunu yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

Haber analizde şu ifadeler yer aldı: “Erdoğan, Türkiye'yi Rusya ve ABD gibi güçlü, bağımsız aktör haline getirmeye çalışıyor. Çift taraflı ilişkileri bizi afallatıyor. 'Kimin tarafını tutuyor' sorusunun yanıtı kısa: Kendi tarafını!

S-400'ün alınmasıyla ABD-Türkiye ilişkileri kopmasa da yeniden şekillenebilir. Erdoğan, sömürgeci Batı'ya karşı, bağımsız ve güçlü bir Türkiye oluşturma konusunda kararlı.

"Erdoğan, 17 yıllık iktidarı boyunca Türkiye'yi, kendine göre, Çin, Rusya, Avrupa Birliği ve ABD ile rekabete edebilecek kadar, daha güçlü, uluslararası arenada da daha bağımsız bir aktör haline getirmeye çalıştı. Çift taraflı kurduğu ilişkiler ile kimin tarafını tuttuğu konusunda Avrupa ile Amerika'yı afallatıyor.

Bunun yanıtı kısa: Kendi tarafını tutuyor.

Erdoğan'ın gerekçesi ise 2016'da aralarında yakın arkadaşlarının da bulunduğu 200'den fazla Türk'ün öldüğü darbe girişiminden, Washington'ı sorumlu tuttuğu derin devlet şüphesi olabilir." Haberde Erdoğan'ın "Sömürgeci Batılı güçlere karşı, bağımsız ve güçlü bir Türkiye oluşturma kararlılığını gösterdiği" yorumu da yapıldı.

18 Temmuz 2019 - GündemYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?