Yaşlılarda İnternet Kullanımı 4 kat Arttı

İnternet kullanan 65 yaş üstü kişilerin sayısının son 5 yılda 4 kat artması online alışverişe olumlu yansıdı.

Büyütmek için resme tıklayın

t artması online alışverişe olumlu yansıdı.

TÜİKin Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırmasına göre 65 yaş üstü nüfusta 2013 sonunda yüzde 42 olan internet kullanım oranı 2018 yılı sonunda yüzde 17ye yükseldi.

65 yaş üstü erkeklerde internet kullanımı 2013 sonunda yüzde 75 iken 2018 sonunda yüzde 23 oldu. Asıl patlamanın yaşandığı 65 yaş üstü kadınlarda 2013 sonunda yüzde 15 olan internet kullanımı ise son 5 yılda 8 kat artarak yüzde 119a kadar çıktı.

AKILLI TELEFON VE TORUN ETKISI

500ü aşkın sanal mağazayı tek çatı altında toplayan Türkiyenin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.comun kurucu ortağı Güçlü Kayral 65 yaş üstü kesimin internetle tanışmasında akıllı telefon ve torunların büyük etkisi olduğunu bildirdi.

TUİKin söz konusu araştırmasına göre Türkiyede hemen her evde en az bir akıllı telefon bulunduğunu kaydeden Kayral şunları söyledi:

Akıllı telefonlar 65 yaş üstü için teknolojiyle tanışma fırsatı sağladı. Önce görüntülü konuşma mesajlaşma ile başlayan bu etkileşim daha sonra torunların da desteğiyle ilerledi.

Torunlarından teknolojiyi öğrenen dede ve nineler sosyal medyayı ve e-ticareti keşfetti.

MÜŞTERILERIN YÜZDE 10U 65 YAŞ ÜSTÜ

Avantajix.com datalarında da bu etkinin görülebildiğinin altını çizen Kayral 4 yıl önce üyelerimiz arasında 65 yaş üstünün oranı sıfıra yakındı. Bugün ise üyelerimizin yüzde 10unu bu kesim oluşturuyor dedi.

65 yaş üstü grubundakilerin eskiden ihtiyacı olan bir ürünün en ucuzunu bulabilmek için çarşı pazar gezdiklerini anlatan Kayral şöyle devam etti:

5-10 litrelik su bidonlarını koca koca karpuzu kavunu ununu şekerini kilo kilo deterjanı pazardan marketten alarak kan ter içinde eve taşırlardı. Şimdi ise bu ürünleri internetten satın alarak kapısına kadar getirtiyorlar. Online alışverişin rahatlığı ve konforu yaşlı insanlara çekici geliyor.

Fiyat karşılaştırma sitelerinin en aktif kullanıcıları haline geldiler. Evlerinden çıkmadan ekran başında istedikleri ürünün en ucuzunu buluyor ve satın alıyorlar. Online alışverişin yeni trendlerini hemen keşfediyorlar. Online alışverişlerini fırsat siteleri ve Avantajix.com gibi sadece bir fazla tıkla hiç hesapta olmayan nakit para kazandıran siteler üzerinden yaparak aile bütçelerine ekstra katkı sağlıyorlar.

08 Temmuz 2019 - YaşamYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?