YARGI REFORMUNUN İLK PAKETİNİN ÇIKMASI TÜRKİYE'NİN MENFAATİNEDİR

Feyzioğlu’ndan Meclise:“Yargı reformunun ilk paketinin çıkması Türkiyenin menfaatinedir. Algıyı kırmamız için gerekli anahtar yargı reformudur” Türkiy...

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Feyzioğlu’ndan Meclise:“Yargı reformunun ilk paketinin çıkması Türkiyenin menfaatinedir. Algıyı kırmamız için gerekli anahtar yargı reformudur”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu dünyada Türkiyenin bir hukuk devleti olmaktan çıktığı bir diktatörlüğe dönüştüğü algısını kırmak için gerekli olan anahtarın yargı reformu olduğunu belirterek Buradan meclisimize sesleniyorum. Temmuz ayında biraz daha çalışsınlar lütfen. Yargı reformunun söz verilen ilk paketini çıkarmaları Türkiyenin üstün menfaatleri gereğidir diye konuştu.

İç Anadolu Bölgesi Baroları Genişletilmiş Baro Başkanları toplantısına katılmak üzere Konyaya gelen Feyzioğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiyenin füze hava savunma sistemine ihtiyacı olduğu açıklamalarını tekrarlayan Feyzioğlu şunları söyledi:

Peki yargı reformuyla ilgisini somut şu cümle ile kuracağım. Türkiyenin S-400lerdeki haklılığını F-35deki ABDnin haksızlığını dünyaya anlatabilmemiz için ABD ve Avrupa kamuoylarını kazanmamız lazımdır. Hükümetle arası her türlü görüşme yapılır ama toplumları kazandığınız takdirde o toplumlar kendi hükümetleri üzerinde demokratik baskı unsuru olurlar.

Algıyı kırmak için gereken anahtar yargı reformudur

Avrupa ve ABD toplumunun üzerinde yaratılmak istenen algı Türkiyenin hukuk devleti olmaktan çıktığı bir diktatörlüğe dönüştüğü algısıdır. Bir diktatörlüğe dönüşmüş ülke yargı reformu yapmak için çırpınır mı Diktatörlüğe dönüşmüş bir ülke tüm katmanlarını işin içine katarak barolarını sivil toplum örgütlerini üniversitelerini işin içine katarak yargımı nasıl güvenilir hale getiririm der mi Demekki bu algıyı kıracak elimizde muazzam güçlü bir anahtar var. Bu da yargı reformu. Ben buradan Meclisimize sesleniyorum. Temmuz ayında biraz daha çalışsınlar lütfen. Yargı reformunun söz verilen ilk paketini çıkarmaları Türkiyenin üstün menfaatleri gereğidir. Bu çerçevede düşünce özgürlüğünü daha da güvenli hale getirecek hâkimlerimizin bir kısmının tecrübesizliğinden veya bilgisizliğinden ya da başka endişelerinden kaynaklanan aslında düşünce özgürlüğü kapsamında olması gerekirken suç kabul ettikleri fiillerin temyiz denetiminin bir an önce açılması lazım. Keyfi tutuklamaları önleyici reform sürecindeki paketlerde son derece etkili düzenlemeler var ve elbette her şeyin başı eğitim. Sınav derhal gelmek zorunda. Hukuk fakültesini bitirip hukuk diploması alanların belirli mesleklere geçişte girecekleri bir baraj sınavı. Baraj sınavının gelmesi hukuk fakültelerinin dolayısıyla hukuk mezunlarının kalitesini artıracak gerçek anlamda hukukçu kalitesinin yakalanmasını sağlayacaktır.

Gecikilen her ay Türkiyeye zarardır

Bu yolda gecikilen her ay Türkiyeye zarardır. Biz bugün itibariyle bunları hayata geçirirsek dünya bize dönüp de size haksızlık ediyoruz çünkü siz zaten hukuk devleti değilsiniz siz zaten bir demokrasi değilsiniz diyemez. Bizim tüm dünyaya ne kadar demokratik olduğumuzu hukuk devletimizin ne kadar güçlü ve bizim de ne kadar güçlendirmeye kararlı olduğumuzu yargı reformu paketini şu 15 gün içinde çıkartarak ispatlamamız lazımdır. İşte bunu yaparsak ABDde tartışma programlarında yorumcular gazeteciler çıkıp Türkiye zaten bir diktatörlüktür dolayısıyla biz onlara F-35 veremeyiz S-400e sahip olan bir ülke diktatörlükse F-35 alma hakkı yoktur gibi gerçekten bizi rencide eden cümleler kuramaz. Dış politikamız açısından da yargı reformunun çıkması kamu diplomasisinin elini fevkalade güçlendirecektir. Biz barolar olarak da bu konuda nasıl katkıda bulunmaya ihtiyaç varsa o noktada hazırız.

06 Temmuz 2019 - GündemYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?