“Milli Eğitim yazboz tahtasına döndü”

CHP MILLETVEKILI ÖMER FETHI GÜRER MILLI EĞITIMDE YAŞANAN SORUNLARI TBMM GÜNDEMINE TAŞIDI..

Büyütmek için resme tıklayın

ÖĞRETMENLER MUTLU DEĞIL

GÜRER: ÖNCE EĞITIMDE GÖREV ALANLARIN SORUNLARINI ÇÖZÜN

GÜRER: MILLI EĞITIM YAZBOZ TAHTASINA DÖNDÜ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Milli Eğitimde yapılan yeni düzenlemelerle ilgili TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Milli Eğitimin sorunlarını tek tek ele aldı. Her Bakan değişikliğinde eğitim politikalarının değiştiğini belirten Gürer Eğitim sistemi AKP iktidarlarında yazboz tahtasına döndü. Eğitimi yeniden şekillendireceksek ve doğru anlamda çocuklarımızın iyi eğitim almasını sağlayacaksak önce eğitimde görev alanların sorunlarını çözmeliyiz dedi.

ÖĞRETMENLER MUTLU DEĞİL

Öğretmenlerin mutlu olmadığını 3600 ek gösterge ile ilgili hala bir adım atılmadığını ifade eden Gürer  Her gelen konuşmacı burada düşüncelerini ifade etti ama onun dışında sizlerin de gittiğini düşünüyorum okula gittiğiniz zaman öğretmen odasına giriyorsunuz öğretmenlere baktığınızda birisi sözleşmeli birisi vekil birisi kısmi zamanlı ücretli Mutsuzlukları yüzlerine yansıyor. Ayrı ayrı ücretlerle ayrı ayrı özlük haklarıyla öğretmenlik yaptırmaya çalışıyoruz. Öğretmenler bu konuda gerçekten mağdur. Ucuz  iş gücünü öğretmenlik mesleğine de getirerek onların mağduriyeti üzerinden eğitimin yürüyeceğini sanıyoruz. KENDI SORUNU OLAN BIR INSANIN ÖĞRENCILERINE IYI EĞITIM VEREBILECEĞINI DÜŞÜNMEK BÜYÜK BIR YANILGI. Önce öğretmenler arasındaki bu ayrımı ortadan kaldırmamız gerekiyor dedi.

ÖĞRETMEN ATAMALARINI YAPIN ENGELLİ ÖĞRETMENLERİMİZİ UNUTMAYIN

100 bin öğretmen açığı olduğunu 400 bin atama bekleyen öğretmenin bulunduğunu hatırlatan Ömer Fethi Gürer Bu öğretmen açığının da öğretmenlerin kadroları verilerek bir an önce giderilmesi gerekir. Ama arkadaşlar düşündürücü olan şu ki sınırlı sayıda engelli öğretmenimiz var o engeli öğretmenlerin dahi ataması yapılmıyor bunu anlayabilmek mümkün değil. Öğretmen açığı var ataması yapılabilecek durumda öğretmenlerimiz var bu açığın giderilmemesi eğitim için büyük bir ihtiyaç boşluk olduğunu düşünüyorum dedi.

OKULDA HİZMETLİ SORUNU VAR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer okulda görev yapan hizmetlilerinde sorunlarına değindi. Gürer Okula gittiğimiz zaman gözlediğimiz bir durum daha var okulda çalışanlar. Hizmetli adı altında geçmişte her okulda görevli vardı ve onlar çocuklarımızla öğretmen kadar ilgilenen kişilerdi. Ama şimdi Toplum Yararına Programlar projesi kapsamında on ay çalıştırıp iki ay işsiz bıraktığımız iş sürekliliği olmayanlar var. Onların yanında okul-aile birliği tarafından işe alınan ücret ödenenler var. Bunlar sürekliliği olmadığı için kendi sorunlarıyla baş başa olan ve hakları ne yazık ki göz göre göre yenen kesimler. Toplum Yararı Programı projesi kapsamında çalışan okul-aile birliği kapsamında çalışanların da mutlak surette hizmetli kadrolarına alınması ve okullarda öğretmenlerin yalnız kadrolu olmasının yanında hizmetlilerin de kadrolu olarak çalıştırılması gerekir dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKULLARA BAKMIYOR

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer  konuşmasında okulların durumuna da değindi. Gürer Okula gidiyorsunuz okulun ihtiyacı var okul-aile birliği yardım topluyor Okulu badana yaptıralım okulun diğer ihtiyacını karşılayalım. diye o da yetmeyince belediyelere gidiyor. Sanırsınız ki Millî Eğitimi devlet yönetiyor. Hayırseverler okul yaptıracak belediyeler ki CHPli belediyeler çoğu yerde örnektir okul yaptırıyorlar onlar okul yaptıracak öğretmenler kadrolu ücretli sözleşmeli ayrımına tabi olacak sonra da bu Millî Eğitimden başarı bekleyeceksiniz dedi.

ÖZEL REHABİLİTASYON ÖĞRETMENLERİ DE KADROYA ALINSIN

Özel rehabilitasyon merkezlerindeki ağır koşullarda çalışan öğretmenlerin sorunlarına da değinen Gürer Özel rehabilitasyon merkezleri var oraya gidiyorsunuz orada da çok ağır koşullarda çalışan öğretmenlerimiz var. Millî Eğitim Bakanlığı bu arkadaşları kadroya alıp neden kadrolu öğretmen olarak bunların çalışmasını sağlamıyor Keza Halk Eğitimdeki öğretici statüsündekilerin de Millî Eğitimin kadrosuna alınarak bunların da öğretmen olarak kadrolarının verilmesi gerekiyor. Kadrolu sözleşmeli vekil kısmi zamanlı çalışan ücretli gibi ayrışımları bitirerek öğretmenlerin daha başarılı olmalarının yolu açılmalıdır dedi.

MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİ YAZBOZ TAHTASINA DÖNDÜ

Adalet ve Kalkınma Partisinde her bakan değiştiğinde uygulamaların değiştiğini hatırlatan Gürer Millî Eğitim bu anlamda yazboz tahtasına döndü. Millî Eğitim dediğimiz çocuklarımızın gençlerimizin geleceği demek. Bu anlamda yapılan düzenlemelerde Bugün bunu geçirelim de yarın başkasını da hazırlayalım. mantığı doğru bir mantık değil. Biraz evvel komisyon başkanın arkadaşların önerileri konusunda söylediği sözü de bu konuda biraz garipsedim Bugün bunları geçirelim bir dahaki sefere de diğerini geçiririz. Öyle bir şey olmaz. Bütüncül olarak millî eğitim ele alınmadığı için sorunlarımız giderek derinleşiyor artıyor. Bugün OECD ülkeleri içinde PISA değerlendirmelerinde eğer son sıralarda yer alıyorsak bu ayıbı hepimiz oturup düşünmek zorundayız. Öğretmeni hizmetlisi eğitimi kalitesi bir bütünlük içinde değerlendirildiğinde sorunlar daha açık ortaya çıkar. Ayrıca endüstri meslek liselerinde görev yapan teknik öğretmenlerin sorunları var bunlara da bakmak lazım dedi.

TAŞIMALI EĞİTİM UCUBESİNE ÇÖZÜM GETİRİN

Gürer konuşmasının son bölümünde de taşımalı eğitime değindi. Kapanan köy okullarının harap olduğunu ve taşımalı eğitimde kız çocuklarının eğitimden koptuğunu hatırlatan CHPli Gürer Bir de taşımalı eğitim ucubesi var. Biliyorsunuz köylerdeki okullar kapandı o okullar harap oluyor 1 milyon 300 bin çocuk servislerle eğitim için taşınıyor. Bu sistemde özellikle kız çocuklarımız mağduriyet yaşıyor. Köylerde okul kalmadı. Bu taşımalı mantığından vazgeçip köylerde yeniden okulların varlığını sağlayacak düzenlemeler konusunda daha önceki bakanların da birkaç kez açıklamaları vardı ama taşımalı eğitime yönelik de görebildiğim kadarıyla bu aşamada bir çalışma yok. Taşımalı eğitimin kendi içinde sorunları var. Çocukların öğle yemeği yemekten tutun da sabah erken saatte okula gidiş geliş yaptıklarında yaşadıkları sorunların ötesinde ailelerin çocukları ile okul arasındaki birlikteliği sağlamada sorun yaşadıkları bir gerçek. Son söz Eğitimi yeniden şekillendireceksek ve doğru anlamda çocuklarımızın iyi eğitim almasını sağlayacaksak önce eğitimde görev alanların sorunlarını çözmeliyiz ve bu anlamda eğitimin kalitesini yükseltmeliyiz dedi.

27 Haziran 2019 - EğitimYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?