15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ PEKTUS HASTALIĞINA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN TURUNCUYA BÜRÜNDÜ

15 Temmuz Şehitler Köprüsü “Pektus” hastalığına farkındalık yaratmak anacıyla dün akşam bir saatliğine turuncu renkle aydınlatıldı.

+6
Haber albümü için resme tıklayın

Pektus farkındalık haftası kapsamında 24-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler sen biri olan ve Pektus hastalığına farkındalık yaratmak amacıyla  15 Temmuz Şehitler Köprüsü dün akşam bir saatliğine turuncu renkle aydınlatıldı.

Etkinliğe Prof.Dr.Mustafa Yüksel, Pektus Derneği yöneticileri ve gönüllüsünün yanı sıra Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci- yazar Mehmet Zengin, gazetemiz haber müdürü yazar Ayhan Yağız, Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Basın Sözcusü Abdurrahman Yeşildağ, Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimi Doç. Dr. Nurettin YİYİT ve basın mensupları iştirak etti.

Tekne gezintisi ile başlayan etkinlik 21:30 surlarında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün “Pektus” hastalığına farkındalık yaratmak amacıyla turuncu renkle aydınlatılmasıyla sona erdi.

Prof. Dr. Mustafa Yüksel Kimdir?

 Prof. Dr. Mustafa Yüksel; Göğüs kafesinde içe çöküklük (kunduracı göğsü) ya da dışa doğru çıkıntıya neden olan “Pektus Deformiteleri’nin” (güvercin göğsü) kapalı cerrahiyle tedavisinde dünya genelinde otorite kabul ediliyor. Bu alanda ülkemizde tek dernek olan PEKTUS Derneği’nin de kurucusudur.

Prof. Dr. Yüksel, Pektus Deformiteleri konusunda sadece Türkiye’de değil, dünyada sayılı isimler arasında yer alıyor. Fransa, İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre, Brezilya, Portekiz, Rusya ve Kuveyt’ten davet aldı ve buralarda meslektaşlarına bu teknikleri öğretiyor.

 Prof. Dr. Yüksel, kunduracı göğsü tedavisinde kullanılan çelik barları tamamen kendi geliştirerek “yerli malı” protezleri de dünyaya tanıtmış oldu.

Göğüs duvarı şekil bozukluklarının doğuştan gelen ve kalp ile akciğerlere baskı yaparak kişide rahatsızlıklar oluşturan bir hastalıktır. Prof. Dr. Mustafa Yüksel, kendi icadı aletlerle 600 hastayı sağlığına kavuşturdu. Bu hastalığın görülme oranı 300 doğumda 1’dir. Türkiye’de 350 bine yakın hasta var. 2005’ten beri 600’e yakın hastayı tedavi etti.

“Erken Teşhişte tedavi şansı daha yüksek”

Etkinliğe ilişkin basın mensuplarına açıklama yapan Göğüs Deformiteleri ve Pektus Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yüksel şu ifadeleri kullandı: “Köprü şu anda turuncu. Turuncu renk pektusların rengi, biz farkındalık haftasıyla 23-30 Haziran'da ve bugün 26 Haziran 21.30-22.30 arasında köprülerin pektus farkındalık haftası dolayısıyla turuncuya bürünmesini istemiştik, Ulaştırma Bakanlığı kabul etti ve görmüş olduğunuz gibi Boğaz Köprüsü turuncuya büründü.

Bizde halkımıza diyoruzki bu hastalığı erken teşhis edin. Erken teşhis ederseniz tedavisi daha kolay ameliyat dışı tedavilerle kısa sürede mümkün bizde farkındalığı anlatma gayreti içindeyiz.

Pektus gögüs duvarı demek latince pektus ekskavatum gögüs duvarının içe doğru çökük olması göğüsün, pektus karinatum ise dışa doğru çıkık olması o da güvercin göğsü. Bu hastalık ile de pektus derneği ilgileniyor. Bu hastalık doğduğu zaman çok zor fark ediliyor esas hastalığın gelişme çağı blu çağının başladığı zaman. Göğüs kafesi genişlerken daha belirgin hale geliyor. Biz ailelere blu çağında fark edilmesini öneriyoruz. Zamanında teşhis edilmesi ameliyatla tedavi şansı kalıyor başka tedavi şansı kalmıyor hastanın. Erken teşhis çok önemli pektus hastalığında.”

Mercekhaber Gazetesi

27 Haziran 2019 - SağlıkYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?