“Çin kiraz pazarındaki engeller kalktı”    

Çin Pekin Büyükelçimiz Emin Önen’den Çin’e kiraz ihracı açıklaması

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, kirazın 'Soğuk Hava Deposunda 16 gün bekleme' şartının 1 saate indirilmesiyle Çin kiraz pazarındaki engellerin kalktığını söyledi.

Türkiye, kiraz üretiminde dünyada lider ülke

Türkiye'nin, 2018'de dünyadan 1,3 milyar dolar değerinde kiraz ithal eden Çin'e, depolama süresinin uzun olması nedeniyle sadece 27 bin dolarlık kiraz ihraç edebildiğini belirten ÇHC Pekin Büyükelçimiz A.Emin Önen, “Türkiye, yıllık 800 milyon dolarlık ithalat yapan Çin kiraz pazarından 'Akdeniz Meyve Sineği' kaygısıyla; 'Soğuk Hava Deposunda 16 gün Bekleme' şartından dolayı yeterli payı alamıyordu. Bekleme süresini 1 saate indiren mutabakat yürürlüğe girdi. Memleketimize hayırlı olsun. Sevindirici olan tarafı ise, kiraz üretiminde dünyada lider ülke olan Türkiye, 52 ülkeye yıllık 76 bin ton kiraz ihraç ediyor. Çin pazarındaki engellerin kalkmasıyla, ilk etapta bu ihracatın 100 bin tona ulaşması ve yıllık 300 milyon dolarlık gelir elde edilmesi planlanıyor” dedi.

Türkiye, Çin'in kiraz pazarından daha fazla pay alabilecek

Uzun zamandır Çin makamlarına bürokratik girişimlerin yapıldığını ve Çinli ithalatçılara Türk kirazının kalitesini anlatarak desteklerini talep ettiklerini hatırlatan Büyükelçimiz Önen, bu süreçte Ticaret Bakanlığının organizasyonu ile önemli kiraz ithalatçılarının Türkiye'de üreticiler ve ihracatçılar ile bir araya getirildiğini, Çin'in kiraz pazarından daha fazla pay alabilmek için girişimlerin sonuç verdiğini, bu konuda Anadolu Ajansına da genişçe açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

ÇHC Pekin Büyükelçimiz A.Emin Önen, “Böylece, 2018'de bütün dünyaya 162 milyon dolar değerinde kiraz ihraç eden ülkemiz ihracatçılarının, Çin pazarına erişiminin önündeki engel ortadan kalkmıştır” diye konuştu.

Türk Hâkim ve Savcılarından Büyükelçi Önen’e ziyaret

Bir süredir Çin’in başkenti Pekin’de Kamu Güvenliği Üniversitesinde Çince dil eğitimlerini tamamlayan Türk Hâkim ve Savcıları Türkiye’nin Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen’i Büyükelçilik’te ziyaret etti.

ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, Pekin’deki Kamu Güvenliği Üniversitesinde Çince dil eğitimlerini tamamlayan Türk Hâkim ve Savcıları da Büyükelçilik konutunda kabul ederek istişarelerde bulundu.

24 Haziran 2019 - EkonomiYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?