ABD-İran gerilimi Türkiye'nin enflasyon hedefini bozabilir

ABDye ait casus-keşif uçağın İran tarafından vurularak düşürülmesinin ardından Hürmüz Boğazında savaş çanları çalmaya başladı.

Gerilimin ardından bir anda 66 dolar seviyesine yükselen petrol fiyatlarının Türkiyeye etkisi de merak ediliyordu.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu Merkez Bankasının enflasyon hedeflerinin 67 dolar fiyatına göre belirlendiğine dikkati çekti ve hedeften şaşılmaması için son 1 dolarlık pay kaldığını açıkladı. Eğer petrol fiyatları 67 doları aşarsa enflasyon büyük bir artış gösterebilir.

--- ENFLASYON HEDEFINE ABD-İRAN ETKISI: SON 1 DOLAR

Son dönemlerde dünyanın gözünün çevrildiği Hürmüz Boğazında ABD casus uçağının İran tarafından düşürülmesi yeni bir krizi beraberinde getirdi. Olayın ardından Başkan Trumpın İran büyük bir hata yaptı demesi ve vur emri verdiği iddiası petrol fiyatlarını bir anda yüzde 6 yükseltti ve 66 dolara taşıdı. Bu değişimin ülkemize etkisini değerlendiren Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Kumbaroğlu Türkiyenin enflasyon tahmini petrolün 67 dolarlık fiyat varsayımına dayanıyor. Petrol fiyatı 1 dolar dahi artsa Türkiyenin enflasyon hedefi tahminlerden yüksek çıkar şeklinde konuştu.

ABD ve İran arasında yeni kriz bölgesi olan Hürmüz Boğazında üst üste yaşanan gelişmelerde yükselen tansiyon İranın ABDye ait casus uçağı vurmasının ardından yeni bir boyut kazandı. Haberin duyulmasının ardından ABD ve İsrailde kabineler acilen toplandı İran kendi deniz unsurlarına limanlara açılın emri verdi.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra ABD Başkanı Donald Trumpın İran çok büyük bir hata yaptı şeklinde tweet atmasıyla petrol fiyatları çok kısa bir sürede yüzde 6 artış gösterdi ve 66 dolar seviyesine ulaştı.

TÜRKIYEYI YAKINDAN ILGILENDIRIYOR

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ABD ile İran arasında yaşanan gerilimin Türkiye için çok kritik bir etkiye sahip olabileceğine dikkati çekti.

Hürmüz Boğazında yaşananları Dünyanın en önemli petrol atardamarı savaş tehdidi altında cümlesiyle açıklayan Kumbaroğlu şöyle devam etti:

Küresel petrol arzını tehlikeye sokabilecek bu durum nedeniyle petrol fiyatları tırmanışa geçti. Brent petrol fiyatları Hürmüz Boğazındaki son gerginliğe ilk tepki olarak yüzde 6 oranında yükselerek 66 doları buldu. Yılbaşından bu yana oluşan petrol fiyatlarının ortalaması da tam 66 dolar.

SON 1 DOLAR KALDI

Buna karşılık Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının 2019 yıl sonu için yüzde 5lik hedefin yaklaşık üç katı olarak açıkladığı yüzde 14.6lık enflasyon tahmini 67 dolarlık fiyat varsayımına dayanıyor. Mevcut durumda Türkiyenin enflasyon tahminlerini bozmaması için artık son 1 dolar kaldı. Bundan sonra petrol fiyat artışı bir doları aşarsa enflasyon oranı hedefin üç katını da aşar.

21 Haziran 2019 - EkonomiYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?