TÜBİTAK’tan 3 bin 623 666.4 milyon TL projeye hibe desteği

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürerin soru önergesini yanıtlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varan TÜBİTAKın geçen yıl 3 bin 623 projeye 666.4 milyon TL tutarında hibe desteği sağladığını açıkladı.

TÜBİTAKTAN 3 BIN 623 PROJEYE HIBE DESTEĞI

Bakan Varank TÜBİTAKın bugüne kadar desteklediği proje sayısının ise 17 bin 645 olduğunu bildirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde TÜBİTAK özel sektör projelerine 2018 yılında kaç projeye hibe vermiştir Toplam tutar ne kadardır İncelemede proje sayısı kaçtır Reddedilen proje sayısı kaçtır İllere göre özel sektör proje başvuru dağılımında ilk on il hangileridir Hiç başvuru yapmayan il var mıdır Projeniz yenilikçi ise ARGE yönü var ise teknolojik ise ve gerçekleştirilebilir ise 75e varan maddi destek sağlanacağı belirtilmektedir. Bu tür proje sayısı kaçtır Doğru etkin yürütülebilir bir ARGE için TÜBİTAK ARGE destek başvuru değerlendirme süreçlerine bir sınır limit getirilmesi düşünülmekte midir şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi.

Gürerin önergesine yanıt veren Bakan Mustafa Varank TÜBİTAKın Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı TEYDEB bünyesinde yürütülmekte olan ve sanayiye yönelik teknoloji ve yenilik destek programları kapsamında bugüne kadar yenilikçi teknolojik ve Ar-GE yönü olan ve gerçekleştirilebilir durumdaki toplam 17 bin 645 proje desteklediğini bildirdi.

Bakan Varank 2018 yılında ise 3 bin 623 projeye 6664 milyon TL tutarında hibe destek sağlandığını belirterek Söz konusu destek programları kapsamında en fazla proje başvurusu yapılan ilk on il sırasıyla İstanbul Ankara Kocaeli Bursa İzmir Manisa Konya Adana Eskişehir Tekirdağdır dedi.

TEYDEB başvuru süreçleriyle ilgili olarak da bu bilgileri verdi: Özel sektöre yönelik yürütülen ve başvuruya sürekli açık olan programlarda 2019 yılının ikinci yarısından itibaren proje başvurularının belirli dönemlerde alınarak başvuru döneminin sonundan itibaren en geç 4 ay içinde tüm sonuçlar açıklanacak şekilde değerlendirme süreçlerine ivme kazandırılması hedeflenmektedir.

HİÇ PROJE BAŞVURUSU YAPMAYAN İL VAR MI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer  Hiç proje başvurusu yapmayan il var mı soruma bakan yanıt vermedi. Sanayinin geliştiği illerde başvuruların artığının görüldüğünü söyledi. Gelişmişliğe göre yoğunlaşan başvurularda ret edilen proje sayısını ve projelerin süreçleri ile ilgili de bakan yanıt vermedi. Başvuru süreçlerinde değerlendirmeler hızlandırılmalı sürekli değişen ve gelişen çalışmalarda süre kavramının da önemine göre çalışmaların sonuçlandırılması gerekmektedir. Dedi.

03 Haziran 2019 - EkonomiYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?