AYM’DEN AVUKATLARI İLGİLENDİREN ÖNEMLİ KARAR

Anayasa Mahkemesi Avukatlık Kanununun 164. maddesinin Dava sonunda kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekâlet ücreti avukata aittir hükmünün Anayasaya aykırılığı iddiasıyla açılan davayı reddetti.

Büyütmek için resme tıklayın

VEKALET ÜCRETİ AVUKATIN HAKKIDIR

Gerekçeli kararda söz konusu hükmün kanun önünde eşitlik ilkesine ayrımcılık yasağına adalete erişim hakkına ve sözleşme hürriyetine aykırı olmadığı ifade edildi.

Söke 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından Avukatlık Kanununun 164/son maddesinin Anayasanın 10. 36. ve 48. maddelerine aykırılığı iddiasıyla iptali talep edilmişti.

Mahkeme başvuruyu değerlendirirken Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu da AYM Genel Kuruluna konuyla ilgili önce yazılı sonra sözlü açıklama sunmuş heyetin sorularını cevaplamıştı.

AYM davaya ilişkin kararını verdi. 16 Mayıs 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan kararda tarafların eşit koşullarda özgür iradeleri ile düzenleyecekleri avukatlık sözleşmelerinin hukuki geçerliliği ve kapsamına müdahale teşkil etmeyen kuralın Anayasada koruma altına alınan sözleşme özgürlüğüne ve eşitlik ilkesine aykırı bir yönü bulunmamaktadır denilerek maddenin Anayasaya aykırı olmadığı belirtildi.

Vekalet ücretinin savunma hakkının en önemli parçası olan hukuki danışmanlık görevinin konunun uzmanı hukukçular tarafından yapılmasının doğal bir sonucu olduğunun vurgulandığı kararda kişilerin bizzat dava açma veya davalarını avukatla takip etme imkanını ortadan kaldırmayan itiraz konusu kuralın hak arama özgürlüğüne aykırı olduğundan söz edilemez ifadesi kullanıldı.

16 Mayıs 2019 - GündemYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?