Okan Üniversitesinden öğrencilere staj zulmü!

Staj zorunluluğu olan öğrenciler mezun olabilmek için harıl harıl staj yeri bulmak için kapı kapı dolaşıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Ancak tüm kapılar yüzlerine kapanan öğrenciler stajlarını yapacak yer bulamamaktan muzdarip. Birçok öğrenci sırf stajını yapamadığı için mezun olamamaktadır. 

Üniversite son sınıf öğrencileri büyük bir telaş içinde. Staj yeri bulmak artık iş bulmak kadar zor. Birçok üniversitede benzer sorunlar yaşanmaktadır. Son günlerde gazetemize bu yönde çok sayıda şikayetler iletilmektedir. Özellikle de özel üniversitelerden. 

Öğrencilerin staj isteklerini geri çeviren yetkililerin gerekçesi son zamanlarda çok fazla staj başvurusu gelmesi olarak gösterilmektedir.  Buna ödenmesi gereken staj ücretini de eklediğimizde öğrencilerin staj yapabilecekleri bir yer bulmaları oldukça güçleşiyor.

Gazetemize ulaşan birçok öğrenci,( bunların birçoğu Pendik Okan Üniversitesi'nden) staj parası dahi istemediklerini, yeterki stajlarını tamamlayabilmelerine imkan verilmesini istiyorlar. Bu hususta okul yöneticilerinin kendileriyle ilgilenmedikleri, kendilerine adeta  "ne haliniz varsa görün" muamelesi yaptıklarından muzdaripler.

Okan Üniversitesi'nin aynı bölgede bir hastaneleri olmasına rağmen kendilerine bu eziyeti neden yaptıklarını anlamadıklarından yakınan bir öğrenci şu ifadeleri kullandı: Madem bize staj yapabileceğim bir imkan sunmayacaklardı neden bizi bu üniversiteye kabul ettiler. Üstelik iki yıllığı için 40 Bin lira da para ödedik. Bu paranın karşılığı bu mudur?  Ne haliniz varsa görün müdür?"

Bir başka öğrenci ise:" İki yıllık emeğimizin ardından bizden, mezun olabilmek için 'tırnaklarımızla inşaat temeli kazmamızı' istiyorlar". Hangi kapıyı çaldıysak yüzümüze kapatıldı. İstanbul Anadolu Yakasından staj yapacak bir hastane bulamadık.Şon çaremiz, şehir dışında staj yapabilecek imkanları araştırıyoruz. Sırf 40 gün staj yapabilmek için yüzlerce km uzakta bir şehire bizi gönderenlere yazıklar olsun!" ifadelerini kullandı.

Sorumlu yayıncılık adına biz Mercekhaber Gazetesi olarak, mağdur yüzlerce öğrencimiz adına; bu mağduriyetlerin giderilmesi için yetkililerin bu soruna biran önce çözüm getirmelerini bekliyoruz. 

MERCEKHABER GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ

MEHMET ZENGİN

09 Mayıs 2019 - EğitimYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?