“Pektus Hikâyeleri” adlı konferansa ilgi büyüktü!

Faaliyetlerini Pektus hastalığını tanıtmak ve bu konuda her türlü tedavi olanağını sağlamak üzere yoğunlaştıran Göğüs Duvarı Deformiteleri ve Pektus Derneği'nin kurucusu ünlü Göğüs Cerrahı Prof.Dr. Mustafa Yüksel ve derneğin üyeleri, farkındalık yaratmak ve "Pektus" hastalığı hakkında vatandaşları bilgilendirmek için Kavakpınar İlkokulu'nda “Pektus Hikâyeleri” adlı seminer gerçekleştirdi.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Faaliyetlerini Pektus hastalığını tanıtmak ve bu konuda her türlü tedavi olanağını sağlamak üzere yoğunlaştıran "Göğüs Duvarı Deformiteleri" ve "Pektus Derneği", göğüs kafesinde içe çöküklük (kunduracı göğsü) ya da dışa doğru çıkıntıya neden olan “Pektus Deformiteleri’nin” (güvercin göğsü) hastalığı hakkında toplumda farkındalık yaratmak için düzenli olarak organize ettikleri seminerlerden birini İstanbul'un güzide ilçelerinden biri olan Pendik'te gerçekleştirdi.

Kavakpınar İlkokulu'nda gerçekleşen seminere "Göğüs Duvarı Deformiteleri ve Pektus Derneği Başkanı Prof.Dr. Mustafa Yüksel" , Dernek kurucu üyeleri Havva Özdoğan ve Aynur Tepeyurt, dernek sekreteri Kaan Doğan, Mercekhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eğitimci Gazeteci-Yazar Mehmet Zengin, Mercekhaber Gazetesi Haber Müdürü- eğitimci Ayhan Yağız, Okul Müdürü Veysi Oğur, okulun idarecileri, öğretmenleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Yüksel, vatandaşların ilgiyle izledikleri  seminerde yaptığı konuşmada hastalıkla nasıl tanıştığını, hangi süreçlerden geçtiğini, dünyada ve Türkiye'de bu hastalıkla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar hakkında kronolojik bir sunum yaptı. 

Türkiye'de bu hastalığın pek bilinmediğine dikkat çeken Mustafa Yüksel, Pektus Derneği'nin kurulmasının en önemli nedenini insanlarımızda hastalıkla ilgili farkındalık meydana getirmek olarak açıkladı.

Mustafa Yüksel konuşmasından ayrıca şu ifadeleri kullandı:" Bu hastalık nadir görülen hastalıklardan birisidir. Türkiye'deki görülme sıklığı üç yüz bin de birdir. Yani ülkemizde yaklaşık üçyüzbin civarında hastamız mevcuttur. Birçok ebeveyn, çocuklarında göğüs kafesindeki bu bozukluğun farkında bile olmuyorlar. Bu dernek bu farkındalığı oluşturarak aileleri bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için kurulmuştur. Bugün burada yaptığımız seminerin de amacı budur. "

Programın son bölümünde Prof.Dr.Mustafa Yüksel, vatandaşların soru ve sorunlarını yanıtladıktan sonra Pektus rahatsızlığı olan çocukların muayene edildi. 

Seminer,  okul müdürü Veysi Oğur, Prof.Dr.Mustafa Yüksel'e çiçek taktim etmesinin ardından sona erdi.

PROF.DR. MUSTAFA YÜKSEL KİMDİR?

1953 yılında Ankara'da doğdu. 1977 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1983 yılında Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi merkezinden Göğüs Kalp Damar cerrahisi ihtisasını aldı.

1990 yılına kadar Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi merkezinde şef yardımcısı olarak çalışan Dr.Yüksel, 1991 yılında Marmara Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalını kurdu.

1994 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu. Prof. Dr. Mustafa Yüksel halen Marmara Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı başkanı ve öğretim üyesidir. Bir dönem Türk Göğüs Cerrahisi Derneği Başkanlığını yapmıştır.

Prof. Dr. Mustafa Yüksel; Göğüs kafesinde içe çöküklük (kunduracı göğsü) ya da dışa doğru çıkıntıya neden olan “Pektus Deformiteleri’nin” (güvercin göğsü) kapalı cerrahiyle tedavisinde dünya genelinde otorite kabul ediliyor. Bu alanda ülkemizde tek dernek olan PEKTUS Derneği’nin de kurucusudur.

Prof. Dr. Yüksel, Pektus Deformiteleri konusunda sadece Türkiye’de değil, dünyada sayılı isimler arasında yer alıyor. Fransa, İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre, Brezilya, Portekiz, Rusya ve Kuveyt’ten davet aldı ve buralarda meslektaşlarına bu teknikleri öğretiyor.

 Prof. Dr. Yüksel, kunduracı göğsü tedavisinde kullanılan çelik barları tamamen kendi geliştirerek “yerli malı” protezleri de dünyaya tanıtmış oldu.

Göğüs duvarı şekil bozukluklarının doğuştan gelen ve kalp ile akciğerlere baskı yaparak kişide rahatsızlıklar oluşturan bir hastalıktır. Prof. Dr. Mustafa Yüksel, kendi icadı aletlerle 600 hastayı sağlığına kavuşturdu. Bu hastalığın görülme oranı 300 doğumda 1’dir. Türkiye’de 350 bine yakın hasta var. 2005’ten beri 600’e yakın hastayı tedavi etti

MERCEKHABER GAZETESİ

07 Mayıs 2019 - SağlıkYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?