ASTIM ORUÇ TUTMAYA ENGEL DEĞİL /AŞIRI TEKNOLOJİ KULLANIMI ASTIM YAPIYOR

Dünya Astım günü nedeniyle açıklama yapan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu “Anne karnından başlayan akciğer gelişimi 27 yaşına kadar sürüyor.

Haber albümü için resme tıklayın

AŞIRI TEKNOLOJİ KULLANIMI ASTIM YAPIYOR

AKCİĞERLERİMİZ 27 YAŞINA KADAR GELİŞİYOR

Bu sürede vücut ne kadar hareketli olursa akciğerler o kadar çok kapasite kazanıyor. Çocuklarımız ise 1 yaşından itibaren televizyon izlemeye, tablet ve telefon kullanmaya başlıyor. Eğer çocuklarımıza bu konuda sınır koymazsak daha az hareket ettiklerinden dolayı akciğerleri daha az gelişecek ve astıma daha çok yaklaşacaklar” uyarılarında bulundu.

Yeni bulunan her ürünle birlikte hayatımıza bir alerjen daha eklendiğini söyleyen Doç. Dr. Akkoyunlu; “Dünyada 300 milyon civarında astım hastası var. Bu artışı tetikleyecek olanların başında paketli ürünler geliyor. Her yeni ürün yeni bir alerjen demektir ve bu astıma neden olabilir. Hızlı yemek yemek uğruna aldığımız paketli yiyeceklerden uzak durmalıyız. Çünkü ürünlerin raf ömrü uzadıkça bizim ömrümüz kısalıyor” dedi.

ASTIM ORUÇ TUTMAYA ENGEL DEĞİL

Ramazan ayında sıkça sorulara da yanıt veren Doç. Dr. Akkoyunlu şu değerlendirmelerde bulundu;

“Astım oruç tutmaya engel değildir. Astım tedavisinde kullanılan fısfıslar oruç bozmaz. Diyanet işleri başkanlığının bu konuda yayınlanmış olan birçok fetvası var. Ayrıca bu mübarek ay sebebiyle de sigara molalarını nefes molalarına dönüştürebilirsiniz. Aktif çalışma hayatı olanlar günde minimum 3 defa 10’ar dakika sigara molası veriyor. Bunun yerine açık havada nefes molası verebilirsiniz. Çünkü sigara molalarında sigara içmeyenler bile sosyal içici oluyor. Sigara içen hastalar genelde sigaraya bağlı öksürüğü normal öksürük sanıyor. Öksürük, balgam, nefes darlığından birisi bile var ise mutlaka doktora başvurmalısınız. Ancak bu çoğu zaman astım olarak karşımıza çıkıyor. Doktor kontrolünden geçmezlerse bu durum KOAH’a çevirebiliyor. Öksürüyorsanız mutlaka doktora başvurun!

06 Mayıs 2019 - SağlıkYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?