Türkiye için bir güzel haber de Trakya’dan geldi!

Kanadalı bir şirket tarafından Trakya'da yapılan sondaj çalışmalarında yüksek basınçlı ve zengin doğalgaz rezervi bulundu.

Ak Parti Hükümetleri dönemlerinde yer altı kaynaklarına ulaşmak ve ekonomiye katma değer kazandırma projesi altında yürütülen sondaj çalışmaları sonuç vermeye başladı.

Bor madeni başta olmak üzere, doğal gaz ve petrol arama çalışmalarında sevindirici haberler gelmeye devam ediyor.

Son sevindirici haber Kanadalı bir şirket Valeura firmasının yürüttüğü çalışmalarda Trakya Bölgesinde yüksek basınçlı doğal gaz bulunduğu belirlendi.

Rezervin, yaklaşık 20 trilyon metreküp olduğu tahmin ediliyor. Bu da 3.5 milyar varil petrolle eşit. Bu keşif, yabancı medyanın da ilgisini çekti.

İngiliz The Daily Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, Kanadalı şirketin Norveçli partneri Equinor ile birlikte yaptığı çalışmaların İstanbul’a sadece 2 saatlik mesafede olduğuna dikkat çekildi.

Gazete, “Doğal gazı tamamen yurt dışından ithal eden Türkiye, böylece Rusya’ya olan enerji bağımlılığından kurtulabilir. Bu miktardaki doğal gaz rezervi aynı zamanda Türk ekonomisini de besleyebilir” yorumunda bulundu.

Yaklaşık sekiz yıldır Türkiye’de bu alanda çalışmalar yaptıklarını belirten Valeura CEO’su Sean Guest, şunları söyledi: “Devepınar-1 sahasında yaptığımız sondajdan elde edilen sonuçlar, bölgede yüksek basınçlı doğal gaz bulunduğuna dair tahminlerimizi destekliyor. Elde ettiğimiz ilk sonuçlar bizi cesaretlendirdi. Yamalık-1 ve İnanlı-1 sahalarımızın 20 kilometre kadar uzağında da yüksek basınçlı gaz ve rezerv bulunduğu görülüyor.”


03 Mayıs 2019 - EkonomiYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?