"Bizim için ciddi bir tehdittir!"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Suriye'ye getirilen her silah Suriye'nin istikrarı için tehlikelidir ve terör örgütlerine verilen her silah, bizim için de ciddi bir tehdittir' dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçika Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Savunma Bakanı Didier Reynders ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu gündeme dair açıklamalarda bulundu.

'İşte o açıklamlardan bir bölüm:

- " Savcılar PKK'nın terör listesinde kalmasını istiyor ama maalesef siyasi akımlara meyil gösteren hakimlerin bu konudaki tutumlarının farklı olduğunu görüyoruz. Terörle ilgili konularda hassas olmamız lazım. Bugün FETÖ ve PKK'nın Avrupa ülkeleri tarafından desteklenmesi doğru bir şey değildir. Biz terör örgütlerinin hepsiyle mücadele ediyoruz ve mücadelemizi sürdüreceğiz."

- "Bugüne kadar ABD ile ilişkilerimizi olumsuz etkileyen unsurlardan bir tanesi, ABD'nin YPG'ye verdiği destek. Özellikle silah desteği. "

-" Öyle görünüyor ki ABD, belli sayıda askerlerini bırakmak istiyor, özelikle güneyde. İran'ın bir koridor oluşturmasına karşı olduklarını da söylüyorlar. "

-"Bugün Suriye'ye getirilen her silah Suriye'nin istikrarı için tehlikelidir ve terör örgütlerine verilen her silah, bizim için de ciddi bir tehdittir."

-"ABD'nin çekilme sürecinde birlikte çalışıyoruz. ABD'nin İran yaptırımları sadece Türkiye'yi ilgilendiren bir konu değil. Biz yaptırımların her türlüsüne karşıyız. Yaptırımlardan bir sonuç alınamayacağını gördük."

-"ABD'nin yaptırımına, AB karşı olduğunu söyledi."

-"Şu anda bu yaptırımlardan etkilenen birçok ülke var. Biz, hukuk kuralları üzerinde kurulan bir uluslararası sistemi ve çok taraflılığı destekliyoruz. "

-"Bir ülkenin bunu tek başına bozarak aldığı kararlara herkesin uyması yönünde baskı yapması, uluslararası hukuk sistemini zedeliyor ve tehlikeye atıyor. Bu hem tehlikeli hem gerçekten uluslararası diplomatik olgunluğa yakışmayan bir hareket."

-"Neden tüm ülkeler senin tek taraflı aldığın kararlara uymak zorunda. AB ülkelerine hatta NATO müttefiklerine yönelik de buna benzer baskıların geldiğini görüyoruz. ABD'nin yaptırım kararlarına karşıyız."

23 Nisan 2019 - GündemYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?