Kenya'da dev ilkel aslan bulundu!

Bilim adamları Kenya'da Dünya tarihinin en büyük etçil memelilerinden birini keşfettiler.

Büyütmek için resme tıklayın

 ABD'li araştırmacılara göre, bulunan aslan kalıntısının sadece kemiklerinin ağırlığı 1500 kilo ağırlığında ve kutup ayısından daha uzun. ABD'de yayınlanan "Journal of Vertebrate Paleontology" Dergi'sinde yer alan habere göre, aslana benzeyen bu hayvan Avrasya, Kuzey Amerika ve Afrika ve Arap Yarımadasında yaklaşık 23 milyon yıl önce yaşamış.

Yeni keşfedilen aslan türü, "Simbakubwa kutokaafrika" olarak adlandırıldı. "Simba", Doğu Afrika’da yaygın olarak kullanılan anlamıyla "aslan", "kubwa" ise "büyük"  (büyük aslan). "kutokaafrika" ise "Afrika'dan" anlamına gelir.

Hayvan eksik bir alt çene ve diş ve kemik parçaları ile tanımlandı. Bunlar, onlarca yıl önce Kenya'nın batısındaki Meswa Köprüsü sahasında kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarıldı.  Araştırmacılara göre hayvan, bugünün vahşi kedileriyle ilgili değildi, fakat şimdi tükenmiş bir memeli grubuna ait.

Araştırmacılar, aslanın dişleri ve kemik parçaları muhtemelen genç bir erkek hayvanda ait olduğu, dişlerinin gözle görülür şekilde daha az aşındığına dikkat çekiyor.

Bilim adamları, hayvanın büyüklüğünün çevre ile ilgisi olduğuna inanmaktadır. Araştırmacılar, bu dönemde doğadaki değişimlerin, daha büyük otoburların Dünya üzerinde yaşayabileceğini gösterdi. 

MERCEKHABER GAZETESİ

18 Nisan 2019 - Yaşam



Yorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?