Usta kalemden müthiş Albayrak-Trump görüşmesi analizi!

Sabah Gazetesi yazarı Hıncal Uluç, bugünkü yazısında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ABD'de Donald Trump ile gerçekleştirdiği görüşmeyi değerlendirdi.

Büyütmek için resme tıklayın
Uluç, "ABD Başkanı'nın bir Türk Bakanı ile Beyaz Saray'da buluşması ne demektir bir düşünün.. Ne konuştukları önemli bile değil.. O buluşma, hem de Türkiye'nin Amerika'ya böylesine sert ve adeta "Cehenneme kadar yolun var" edasındaki tutumu sırasında, Uluslararası İlişkiler Kuralını tepe taklak eden o buluşmanın anlamı nedir?. Her ama her Türk vatandaşı bundan gurur duymalı değil mi?." ifadelerini kullandı.

İşte Hıncal Uluç'un "Albayrak - Trump görüşmesi ne demek?" adlı yazısından bir bölüm:

.......

Ne yazık ki günümüzde içeriye öyle boğulduk ki, dışı göremiyor, farkına varamıyoruz. Türkiye'nin dış politikadaki gelmiş geçmiş en büyük başarılarının farkına varamıyoruz..
Geçenlerde 1968'de Amerikan denizcilerini Dolmabahçe'de denize döken gençlik liderlerinden biriyle konuşuyorum..
"68'de siz, tam bağımsız Türkiye.. Go Home Yankee çığlıkları ile gösteri yapardınız.. Bugün Devlet Başkanımız Amerika'ya kafa tutuyor. Tutmakla kalmıyor yola da getiriyor" dedim.. "Haklısın" der gibi gülümsedi sadece..
Bakın dünyada üç lider ülke var.. Amerika, Rusya ve Çin!. Üçü de birbirinin kuyusunu kazar. Çünkü mesela Orta Asya, mesela Orta Doğu üzerindeki hevesleri, emelleri aynidir.. Bu onları düşman yapar, açık ya da gizli..
Biz, 1950'de Demokrat Parti NATO'ya girmek için Kore'ye asker gönderdiğinden beri, Amerika'nın yanında, Rusya ve Çin'in karşısında yer aldık. Türk dış politikası hep böyle gitti..
Bugüne bakın bir de!.
Çin'le ilişkilerimiz mükemmel.. Putin, Erdoğan'ın kankası nerdeyse.. NATO müttefikimiz Amerika'ya S-400'ler konusunda kafa tuttuk. "Sen Patriotları bize vermezsen, gider S-400'leri alırız" dedik.. Amerika "O zaman biz de F-35 uçaklarını vermeyiz" dedi. "Vermezsen verme, onları da başkasından alırız" diye ayağa kalktık..
Ne oldu?.
Olanın inanın benim gazetem bile farkında değil..
Cumhurbaşkanı "Artık 4.5 yıl seçim yok işimize bakalım" derken, bütün Türkiye medyası ile İstanbul seçimlerine takıldı iki haftadır nerdeyse, başka şey yazıldığı, konuşulduğu yok.. Öyle yok ki, dün Sabah'ın manşetinde hâlâ İstanbul seçimleri varken, Berat Albayrak- Trump görüşmesi sayfanın en altında, pul gibi bir fotoğrafla verilmişti.
Oysa hele Sabah'ta bu fotoğraf en tepede boydan boya verilmeliydi. Çünkü o, Türkiye'nin Uluslararası zaferinin, Türkiye'nin küstah ve mağrur ABD Başkanı Trump'ı yola getirişinin fotoğrafıydı.
O resimde dört kişi vardı Oval Ofis'te, yani ABD Başkanlık makamında.. Albayrak.. Karşısında Trump.. İki yanında Trump'ın danışmanı Kushner ki Başkanın damadı ve her şeyi danıştığı adamdır.. Öteki de Albayrak'ın ABD'deki fiili mevkidaşı olduğu için orda olması şart, Hazine Bakanı Mnuchin..
Diplomasinin temel kuralıdır. Uluslararası ilişkilerde devlet adamları, kendi mevkidaşları ile muhatap olurlar.
ABD Başkanı'nın bir Türk Bakanı ile Beyaz Saray'da buluşması ne demektir bir düşünün.. Ne konuştukları önemli bile değil.. O buluşma, hem de Türkiye'nin Amerika'ya böylesine sert ve adeta "Cehenneme kadar yolun var" edasındaki tutumu sırasında, Uluslararası İlişkiler Kuralını tepe taklak eden o buluşmanın anlamı nedir?.
Her ama her Türk vatandaşı bundan gurur duymalı değil mi?.
Hele içerik?. Trump'ın nasıl yumuşadığını, hatta alttan aldığını bizim diplomasi söylemez. Ama diplomasiyi bilen anlar ki, bu davet, ABD'nin işleri artık eskisi gibi cart curtla yürütemeyeceğini anlaması demektir. O küstah, o mağrur Trump'ın, S-400/ F-35 sorununun tehditlerle değil, karşılıklı anlaşma ile çözülebileceğini nihayet görmesi demektir.
ABD Başkanı, Türkiye Başkanı, hatta Başkan Yardımcısı bile değil, Amerika'da ekonomik temaslar yapmak için bulunan Ekonomi Bakanı'nın Beyaz Saray'a davet edilmesinin anlamı budur..
Şimdi, Türkiye'nin ABD devini yola getirmesi demek olan bu görüşme mi önemlidir, yoksa, İstanbul Belediyesi'nin A'nın, ya da B'nin kazanması mı, söyleyin..
Bir T.C. vatandaşı, bu ülkenin bir insanı olarak söyleyin!.

18 Nisan 2019 - GündemYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?