Yunan jetleri, taciz etti

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Türk uçaklarına yönelik yapılan tacizleri soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Büyütmek için resme tıklayın

Gürerin önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar 2018 yılında Türk uçaklarının Yunan jetleri tarafından taciz edildiğini ve Türk jet uçaklarının ise tacizlere karşılık verdiğini bildirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer yazılı soru önergesinde 2018 yılında Türk uçaklarına yönelik tacizlerin sayısı kaçtır Muhatapları kimlerdir 2018 yılında Türk hava sahasına yönelik yapılan ihlallerin sayısı kaçtır İhlal eden ülkeler hangileridir 2018 yılında Türk karasularına yönelik ihlallerin sayısı kaçtır İhlali gerçekleştirilen ülkeler hangileridir şeklinde sorular yöneltti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürerin soru önergesine verdiği yanıtta NATO ve uluslararası kabul görmüş tanımlar doğrultusunda bir ülkenin kara ve karasuları üzerindeki hava sahasının ülkenin hükümran hava sahası olarak tanımlandığına dikkat çekti.

Bakan Akar bu doğrultuda hava sahası ihlalleri incelenirken hava sahası ve kara suları olarak ayrı ayrı incelenmediğini bir bütün halinde hükümran hava sahası olarak değerlendirildiğini ifade etti.

2018 yılında Türk uçaklarına tamamı Yunan jet uçakları tarafından olmak üzere tacizler yapıldığını açıklayan Bakan Akar Aynı ile mukabele kapsamında jet uçaklarımız tarafından karşılık verilmiştir ifadelerini kullandı.

15 Nisan 2019 - SiyasetYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?