Savcılıktan akıl almaz karar!

Master Chef programının yarışmacısı olarak ünlenen ve 17 Aralık 2018 tarihinde sosyal medya hesabında bir papağana işkence yaptığı görüntüleriyle tüm Türkiyenin tepkisini çeken Murat Özdemir hakkında...

Büyütmek için resme tıklayın

" Kendi papağanına işkence yapabilir"

HAYKURDER - Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu.

Görüntülerin sosyal medya sitesinde paylaşılmasıyla beraber Arnavutköy Polis Merkezine giderek Özdemir hakkında şikayette bulunan HAYKURDER yetkililerinin bu şikayetinin ardından Murat Özdemir gözaltına alınmıştı.

Adliyeye götürülen Özdemir savcılıkta verdiği ifadesinde o gün alkol aldığını ve alkolün dozunu fazla kaçırdığını papağanı ile ilgili yaptıklarını hatırlamadığını yaşananların tamamen alkolün etkisi altında olduğunu ifade etmişti.

HAYKURDERin yanı sıra 88 müştekinin daha bulunduğu o soruşturmayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı tamamlayarak vicdanen çok tartışılacak bir karar verdi. Savcılık Murat Özdemirin işkence yaptığı papağanın kendisine ait olduğunu belirterek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

HAYKURDERe tebliğ edilen kararda Murat Özdemir hakkında 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca idari para cezası verildiğini ve adli yönden işlem yapılamayacağını bildirdi. Türk Ceza Kanununun 151. maddesini düzenleyen Mala Zarar Verme yönüyle işlem yapılan soruşturmayı HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı Hukuk bu kararı kabul ediyor olabilir ancak vicdanlar kabul etmiyor diyerek tepki gösterdi.

Paçalı Papağanın katili Murat Özdemir değil hukuk düzenidir İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Kovuşturmaya yer olmadığına dair kararını değerlendiren Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği Başkanı Erman Paçalı Hatırlarsınız o görüntüler internete ve sosyal medyaya yansıdığında ülke genelinde infial yaratmıştı.

O görüntüler Türk halkının içine asla sindiremediği sindiremeyeceği görüntülerdi. Nitekim koruma altına alınan o papağan öldü. Tarım ve Orman Bakanı hükümet yetkilileri milletvekilleri bürokratlar sanatçılar toplumun yetkililer de dahil her kesimi tepki göstermişti. Bu vahşet olarak nitelenmişti. O gün de sözler verildi. Ama gelinen nokta da bu caniye teşekkür eder gibi bir karar bildirildi. Üstelik bu karar son derece tehlikeli. TCK 151. maddesi sahipli hayvanlara zarar verilmesini Mala zarar vermek olarak niteliyor ve kişi sahibi olduğu bir hayvana zarar verdiğinde Kendi malına zarar vermiştir denilerek cezasız bırakılıyor.

Hayvanlar mal değildir candır. Bunu her seçim döneminde dillendirip sonra unutan meclis ve milletvekilleri hükümet yetkilileri ülke genelinde yaşanan tüm bu vahşetin eziyetin cinayetlerin sorumlusudur. O papağanın katili Murat Özdemir değil Murat Özdemire bu hakkı tanıyan hukuk düzenidir. Bu düzenlemeleri değiştirmeyenlerdir dedi.

13 Nisan 2019 - GündemYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?