FEYZİOĞLU:" ÇAVUŞOĞLU GERÇEKLERİ SÖYLEMİŞTİR"

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Fransız parlamenter arasında geçen diyalogla ilgili olarak Sayın Çavuşoğlu Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanıdır ve gerçekten de anlamak istemese de bazı zihinler gerçekleri söylemiştir.

Büyütmek için resme tıklayın

YSKNIN İŞİ ARTIK BİTİRMESİ LAZIM

Yani bazılarının yüzüne ayna tutmuştur dedi. Feyzioğlu İstanbulda devam eden seçim tartışmasıyla ilgili de Yüksek Seçim Kurulunun işi artık bir an önce bitirmesi lazım diye düşünüyorum diye konuştu.

Feyzioğlu Nevşehirde ilk defa düzenlenen Türkiye Barolar Birliği Orta Anadolu Genişletilmiş Bölge Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Nevşehir Barosu Başkanı Avukat Necmi Öncülün şahsında tüm Nevşehir Barosuna teşekkür eden Feyzioğlu Çünkü Orta Anadolu Bölgesindeki baroların toplantısını yanlış hatırlamıyorsam herhalde 10 yıldır ilk defa bir baromuz üstlendi. Orta Anadoluda böyle bir toplantı hiç yapılmamıştı. Diğer bölgelerde sürekli oluyordu ama ilk kez böyle güzel bir birlikteliği Orta Anadoluda da sağladık. Çok önemsiyorum. Türkiye Barolar Birliği Türkiyede diyalogla herkesin aynı paydada buluşabileceğini ispatlayan çok önemli bir örgüttür. Çok önemli bir yargısal yapıdır. Orta Anadoluda elbette bu anlamda bizim en önemli yapı taşlarımızdan birisi. Ben Necmi başkana çok teşekkür ediyorum bu birlikteliği sağladığı için diye konuştu.

Yargıyı en ileri en güvenilir hale getirmemiz lazım

Türkiyenin yargı reformu sürecini konuşması gerektiğini kaydeden Feyzioğlu Olması gereken gündem artık yargı reformunu konuşmamız. Ekonomimizi düze çıkarmak için Türkiyeye yerli yabancı yatırımların gelmesini sağlamak için bu ülkenin yargısını dünyanın en ileri en güvenilir yargılarından biri haline getirmesi lazım dedi.

Taleplerini sıraladı

Yargı reformu stratejisini Adalet Bakanlığı ve ilgili tüm kurumlarla ortak çalışarak belli bir noktaya getirdiklerini kaydeden Feyzioğlu Artık açıklanma aşamasında. Önümüze bakalım istiyoruz. Yani yolu yürüyelim bu işi bitirelim istiyoruz. Hukuk alanındaki mesleklere girişte bir an önce sınavın gelmesini bekliyoruz. Adil yargılanma hakkının güçlendirilmesi noktasında çok önemli adımların atılmasını bekliyoruz. Vatandaşlarımızın avukatlık hizmetine çok daha kolay ve daha az masrafla ulaşabilmelerini teminen KDVde indirim bekliyoruz avukatın yardımından yararlanmak için. İşçi kardeşlerimizin dava şartı olan arabuluculukta haklarından mahrum olmalarını önlemek adına baroların biz avukatların talep eden her işçiye avukat tayin etmesine ilişkin bir düzenleme önerimiz var. Onun artık yasalaşmasını bekliyoruz ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu gerçekleri söylemiştir

Feyzioğlu bir gazetecinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Fransız parlamenter arasında geçen diyalogu sorması üzerine şu değerlendirmede bulundu:

Sayın Çavuşoğlu Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanıdır ve gerçekten de anlamak istemese de bazı zihinler gerçekleri söylemiştir. Yani bazılarının yüzüne ayna tutmuştur. Türkiyeye hiçbir devletin tepeden bakıp soykırım yaptın diye saldırmaya hakkı yoktur. Onlar Afrikada yaptıkları soykırımların hesabını versinler. Onlar Türkler soykırıma uğrarken kafalarını başka yere niye çevirdiklerini anlatsınlar. Bosnadaki Kosovadaki etnik temizliklerde neredeydi Avrupa onları söylesinler. 1915te ve öncesinde Türkiyenin son derece haklı gerekçelerle devlete karşı ayaklanmış bir grubu bulundukları yerden Rus ordusu ile işbirliği yapmalarını önlemek için başka bölgelere kaydırmak zorunluluğunu soykırım olarak anlatmasınlar. O günün şartlarında eğer böyle bir ayaklanma olmasaydı hiç kuşkusuz Osmanlıda böyle bir tedbir almak zorunda hissetmeyecekti kendisini. İstanbulda Egede hatta burada Kayseride böyle bir tehcir olmuş mudur Demek ki bir sebebi vardır. Rusların nüfus bölgelerinde olan Ermeni ahalisinden provokasyonlara kanıp ayaklanma girişiminde bulunanlarla ilgili Osmanlı Devleti tedbir almak zorunda kalmıştır. Peki Fransızların Cezayirde soykırımı uygularken gerekçesi nedir Hangi zorunlulukla Cezayir halkına eziyet etmişlerdir işkence etmişlerdir. Bıraksınlar Allah aşkına. Bu tamamen başka bir projenin parçasıdır. Türkiyenin yalnız bunlara vereceği en etkili cevap nedir biliyor musunuz Yargısını düzeltmek ve ülkeyi her anlamda bir refah ve huzur toplumuna dönüştürmek.  Bunlar ne zaman biz kendi içimizde sıkıntıya düşersek kafalarını kaldırırlar ama kendi içimizdeki sıkıntıları çözmenin yolu demokrasiden geçiyor. Demokrasinin tüm kurumlarını eksiksiz şekilde işletelim. Bakın görüyorsunuz hemen harekete geçiyorlar.

YSKnın artık bitirmesi lazım

Feyzioğlu tartışması süren İstanbul seçimleriyle ilgili soruya da şu yanıtı verdi:

Biz bu konuda çok sayıda açıklama yaptık. Bazı basın yayın organları gördü bazıları görmedi ama sürekli yapıyoruz. Türkiye Barolar Birliği ve barolarımız dedikodu ile hareket etmiyor. Bir belge bir bilgi veya bir ilgili bir siyasetçinin kendi gözlerimizle görüp duyduğumuz bir konuşması üstüne yorum yapabiliyoruz.  Yüksek Seçim Kurulu süreci götürüyor. Ancak çok açık tüm zihinleri berraklaştıran bir cümle kurmak gerekirse Türkiyede seçimden sonra seçmen listelerinin tartışmaya açılması gelmiş geçmiş ve gelecek tüm seçimleri tartışmaya açar. Dolayısıyla demokrasinin burada tartışılmasını isteyenlerin eline çok suistimal edilecek bir malzeme verilmiş olur. Dış basını da takip edin. Şu anda Türkiyenin içinde malzeme bulup Türkiyenin tamamen başka bir yapıya dönüştüğünü seçimlerin de ortadan kalktığını çok yüksek sesle ileri süren yayınlar yapılmakta ve düşünceler ortaya konmakta. Dünyada Türkiye aleyhine bir algı oluşturuluyor. Bu algının Türkiyeye zararı büyük olur. Yatırım noktasında büyük olur Türkiyeye. Türkiyenin askeri ekonomik her türlü girişimlerinde engel çıkartır karşımıza. O yüzden malzeme verir başkalarına. O yüzden bir an önce şu sayım döküm işlerinin hepsinin bitmesi lazım. Yüksek Seçim Kurulunun işi artık bir an önce bitirmesi lazım diye düşünüyorum. Yüksek Seçim Kurulu da çırpınıyor. Herkes de ona saldırıyor. Bir güvensizlik de değil de süreci yakından izleyerek ve YSKnın en sonunda doğruyu yapacağına biz hukukçular olarak inanarak yürüyelim. Siyasetçilerden çok açık beklentim seçimde kesinleşmiş olan hususların tekrar tekrar tartışmaya açılmasının Türkiyede demokrasiye çok ağır darbe vuracağı. Siyasetçi demokrasiye zarar vermek noktasında olursa kendi zarar görür. Siyasetçinin çıkışı zaten demokrasidir. Demek ki bizim seçimleri tartışılır hale getirmemiz lazım. Ben bunu açıkçası seçimlerden önce sandıklarda şaibe var iktidar partisi sandıklarda sahte seçmenler yazıyor vs. gibi sosyal medya dedikoduları karşısında da söylemiştim. Bundan en çok zararı muhalefet görür demiştim. O zaman da birileri saldırmıştı başka kanattan saldırmıştı. Şimdi de seçimler olup bittikten sonra kesinleşmiş olan seçmen listelerinin tartışmaya açılması sadece seçimi kaybeden kazanan noktasında etki etmez. Türkiyede seçim kavramına ve demokrasiye zarar verir. Bunu dikkate alırsak ve YSK ya güvenirsek bir an önce bitmesini bekleyelim. Sonucu göreceğiz.

13 Nisan 2019 - GündemYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?