TÜRKİYE’DE ÜÇ KİŞİDEN BİRİNDE SİNDİRİM SİSTEMİ BOZUKLUĞU VAR

Bakırköy Belediyesi ve Türkiye Gastroenteroloji DerneğiTGD TARAFINDAN Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezinde düzenlenen Sindirim Sistemi Hastalıkları bilgilendirme toplantısına Bakırköylüler ve sağlık meslek lisesi öğrencileri büyük ilgi gösterdi.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Bakırköy Belediyesi ve Türkiye Gastroenteroloji DerneğiTGD TARAFINDAN Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezinde düzenlenen Sindirim Sistemi Hastalıkları bilgilendirme toplantısına Bakırköylüler ve sağlık meslek lisesi öğrencileri büyük ilgi gösterdi.

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlunun açılış konuşmasıyla başlayan bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak Prof. Dr. Serhat BorTGD Başkanı-Ege Üni. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Filiz Akyüzİ.Ü. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Canan AlkımŞişli Etfal Hamidiye EAH Klinik Şefi Prof. Dr. Yusuf Ziya Erzinİ.Ü. Cerrahpaşa Öğr. Üyesi Prof. Dr. Kadir Balİ.Ü. Cerrahpaşa Öğr. Üyesi katıldı.

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu açılışta yaptığı konuşmada doktor olmasının da etkisiyle Bakırköyde halkın sağlığının birinci öncelikli olduğunu vurgulayarak şunları ifade etti: Öncelikle üniversitelerimizin değerli profesör hocalarına bize ev sahipliği yapma fırsatı verdikleri için teşekkür ediyorum. Bakırköy Belediyesi olarak halkımızı sağlık konusunda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için konferanslar paneller seminerler düzenliyoruz ve düzenlemeye de devam edeceğiz. Ayrıca Bakırköy Belediyesi Tıp Merkezimizde 19 branşta her yıl yaklaşık 150 bin hastaya ücretsiz sağlık hizmeti veriyoruz. İlkokul öğrencilerine yönelik genel sağlık muayenesi ve taraması ağız ve diş sağlığı bilgilendirmesi ve taraması yapıyoruz. Ayrıca yine ücretsiz olarak evde bakım hizmeti ve ambulans hizmeti de veriyoruz. Halk eczanemizde maddi durumu olmayan yurttaşlarımıza ilaç veriyoruz. Biz Bakırköyde hastalarımızı müşteri olarak görmüyoruz. İnşallah Türkiyede de hastalar müşteri olarak görülmez.

DOKTORLAR UZUN EĞİTİM VE MECBURİ HİZMETTEN DOLAYI GASTROENTEROLOG OLMAK İSTEMİYOR

TGD Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor yaptığı konuşmada çok çarpıcı bilgiler vererek Türkiyede gastroenterolog sayısının azlığından şikayet ederek şunları belirtti: Bir gastroenterolog olabilmeniz için 14 yıl eğitim61 yıl tıp fakültesi 4 yıl iç hastalıkları uzmanlık eğitimi 3 yıl gastroenteroloji uzmanlık eğitimi ve 5.5-6 yıl mecburi hizmetin ardından gastroenterolog olabiliyorsunuz. Ayrıca gastroenterolojinin 3 yıllık yan dal uzmanlık eğitimini alanlar da oluyor. Bu kadar uzun eğitim ve mecburi hizmet olduğu için doktor arkadaşlarımız gastroenterolog olmak istemiyor. Bu dert çekilmez diye gastroenterologluğa doktorlar kapılarını kapatıyor. Avrupada şu anda kişi başına gastroenterolog sayısı en az ikinci ülke Türkiye. Bir Bosna-Hersekten iyiyiz. Türkiyede yüz bin kişiye bir gastroenterolog düşerken Avrupada yüz bin kişiye 2-4 arasında düşmektedir.

TÜRKİYEDE HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİNDE SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIĞI VAR

Prof. Dr. Filiz Akyüz yaptığı konuşmada her üç kişiden birinde sindirim sistemi hastalığı olduğunu ifade ederek şunları söyledi: Türkiyede her üç kişiden birinde sindirim sistemi hastalığı görülüyor. Gaz şişkinlik kabız reflü ve mide ağrısı en çok görülen şikayetler. Gaz ve şişkinlik için fazla hava yutmamaya özen gösterilmeli. Özellikle stresden kaynaklı rahatsızlıklar için psiko tedavilerin de uygulanması gerekebilir. Gazın önüne geçmek içinde bir oturuşta 2-3 elma 3-4 portakal yemeyin. Kabıza da ilaçlar stresli yaşam ve fiziki aktivite azlığı sebep olabilir. Rahat tuvalet yapmak için kabız şikayeti bulunanlara alaturka tuvaletleri tercih etmelerini öneriyorum.

REFLÜ İÇİN SİGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN

Reflü üzerine sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Canan Alkım da reflüyü tetikleyen en önemli faktörlerden biri olarak sigara ve alkol olduğunu belirterek şunları söyledi: Reflüyü sigara alkol şişmanlık ve mide fıtığı artırır. En sık görülen şikayetlerde göğüs yanması ağıza acı su gelmesi ve daha seyrek olarak da ağızın sulanması boğazda yumru hissi bulantı yutma güçlüğüdür. Reflü kalp hastalıkları akciğer hastalıkları boğazdaki iltihaplar ile karışabilir. Endoskopiyi ancak alarm bulgular varsa reflüye bağlı gelişen bir sorun düşünülüyorsa reflüye tedavide yanıtsız kalınıyorsa ve şikayetler uzun süreli ise öneriyoruz. Reflü şikayeti olanlar asitli-gazlı içeceklerden kahve çikolata yağlı yiyecekler kızartmalar soğan ve sarımsak baharatlı yiyecekler bazı ilaçlar nane mentollü ürünler ve stresten uzak durmalıdır. Tedavi için de yatağın başını yükseltmek yatmadan 3 saat önce yemeği kesmek sigara ve alkolü bırakmak kilo vermek reflüyü artıran yiyeceklerden sakınmak bele oturan giysiler giymemek olarak öneriyoruz.

KOLON KANSERİ ÜLKEMİZDE SIK GÖRÜLÜYOR

Kolonkalın bağırsak kanseri ve korunma yöntemleri hakkında konuşan Prof. Dr. Yusuf Erzin de şunları açıkladı: Kolon kanseri ülkemizde sık görülen kanser türlerinden biridir. Kansere bağlı ölümlerde önemli bir neden. En çok da 50-70 yaş arasında görülüyor.Türkiyede erkeklerde ve kadınlarda en çok görülen 3. kanser türüdür. Fakat Türkiyede kansere bağlı ölümlerde erkeklerde ve kadınlarda 5.kanser türüdür.  Fakat önlenebilir bir kanser türüdür. Kolon kanserinde erken tanı çok önemlidir. 1.evredeki hastalarımızın önümüzdeki 5 yılda yaşama  beklentisi 92dir. 4.evredeki hastalarımızda bu beklenti 11e düşüyor. Dışkıda kan görülmesi dışkılama alışkanlığında değişiklik dışkının şeklinde değişiklik kan kaybına bağlı halsizlik ve bağırsak tıkanması kolon kanserinin belirtileridir. Kolon kanserini erken teşhis etmek için yılda bir kez dışkıda gizli kan ve 5 yılda bir kolonoskopi yapılmalıdır. Unutmayalım ki bağırsaklarımız bizim dünyaya açılan pencerelerimizdir. Meyve arpa hindibaradika tam buğday pıras gibi lifli besinleri tüketelim. Bol  miktarda şeker düşük lifli gıdalar hayvan kaynaklı protein ve yağları az tüketelim. Mutlaka kiloyu kontrol altında tutalım. Her öğünde 4 ana besin grubunuekmek-tam buğday sebze süt-yoğurt-cacık et-balık uygun miktarda tüketelim. Sağlıklı yaşam için sigara ve alkolden uzak duralım. Düzenli olarak 6-8 saat arasında uyuyalım.

22 Mart 2019 - SağlıkYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?