"Eylül ayı gibi enflasyonda tek haneli rakamları göreceğiz"

Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Adım Adım Ekonomi" toplantısında, faiz ve enflasyonun tek haneye ineceğini, Doların yükselmesini bekleyenlerin ise hayal kırıklığına uğrayacağını açıkladı.

Berat Albayrak'ın konuşmasından bazı satırbaşları şöyle:

-"Göreve geldiğimiz günden itibaren türlü türlü sıkıntılara karşı göğüs germek zorunda kaldık."

-"Türkiye güçlü ve istikrarlı bir liderlikle sistemini çok daha güçlendiren ekonomik altyapıya kavuştu."

-" 2019'un ilk çeyreğinde çok daha iyi bir büyüme rakamı geliyor. Bu yılın ilk çeyreğinde çok daha iyi performans görüyoruz. Ocak, sanayi ve perakende rakamları arttı, Şubat'ta 5-6-7 puan daha iyi durumda. Mart, Şubat'tan daha iyi. En kötü geride kaldı dememizin sebebi o. Ekonomimizi ikinci çeyrekten itibaren çok daha güçlü potansiyel büyüme sürecine taşıyacağız. Bu yılın ilk çeyreğinde büyümede çok daha iyi bir performans göreceğiz."

-"Cari fazla sürecine giriyoruz. Şubat sonu yıllıklandırılmış cari açık 17 milyar dolar olur."

-"Faizler 20'lerin altına inmeye başladı. 2003 yılında faizler 4-5-6 seviyelerine inmişti. Gezi süreci bir başladı, faizler 7-8-9'a çıktı. Köklü ve kalıcı dönüşüm için şu an ilk adımları atıyoruz. Şubat'ta kredi tarafındaki artış 43,5 milyar TL civarında. Son üç senede 5 tane seçim oldu. 6 ayda bir seçim oldu. Bundan sonra 4.5 sene seçim yok. Bu çok önemli. Bu süreç çok daha istikrarlı bir döneme girecek. "

-"En kısa sürede faizleri ve enflasyonu tek haneli rakamlara indireceğiz."

-"Ağustos-Ekim aylarında dolar toplayanlar şimdi kara kara düşünüyor. Doların yükselmesini çok beklersiniz. Hele ki seçimden sonra daha çok beklersiniz."

-"İlk 2.5 ayda yaklaşık 70 milyon lira piyasaya sıcak para girdi. Bu yıl borç, finansman ihtiyacımız yok. Hazine'nin parası bol, rahat. "

-"Enflasyonla mücadelede katı ve kararlıyız. Yüksek enflasyon uluslararası rekabeti ve faizi de etkiliyor. Eylül ayı gibi enflasyonda tek haneli rakamları göreceğiz."

-"Enflasyonda 2019 hedefi yüzde 15,9 idi, ancak çok daha iyi sonuç alacağız. Faiz de aynı şekilde düşecek."

-"Tanzim satışların devreye girmesiyle fiyatlar yarı yarıya düşmeye başladı."

19 Mart 2019 - EkonomiYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?