İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜNÜN 98. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜNÜN 98. YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI VE MEHMET AKİF VE ERSOY´U ANMA TÖRENLERİ YAPILDI

Büyütmek için resme tıklayın

İstiklal Marşımızın kabulünün 98. Yıldönümü kutlamaları ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma törenleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda yapıldı.

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Bahadır Güneş, 20.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Oktay Ağbuga, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Alb. Tevfik Koçer, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Erdal Şekeroğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri, Gaziler, Öğretmen ve Öğrencilerin katılımıyla Şehit Onur Kılıç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayıp Kur-an’ı Kerim Tilaveti ile devam etti.

Programda günün anlam ve önemini belirten konuşma Şehit Onur Kılıç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenlerinden Ahmet Çekin tarafından yapıldı.

Programda bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Erdal Şekeroğlu konuşmasına İstiklal Marşımızın kabulünün 98. Yıl dönümünde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, Milli Mücadele destanını yazan kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarak başladı.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Erdal Şekeroğlu konuşmasına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’ Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır ‘’ sözleri ile devam ederek ’’ Dünyada şartlar o kadar çabuk değişiyor ki biz kalemde ilim tahsis ediyoruz. Kalem öyle önemli bir silah ki milli şairimizin kaleme almış olduğu bu milli şiir bizim yegane güçlerimizden bir tanesidir. 1921 yılında yazılmış o çağda kalmış demek çok büyük bir hezeyan olur, yıkımın başlangıcı olur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu ilk mecliste kabul edilen bu marşımız Anayasamızla güvence altına alınmıştır. Burada bir ifadesi var ‘’ bu ezanlar ki şahadetlerin dini temeli ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli’’ buradan anlıyoruz ki bugün bu çağda bu yakın zamanlarda bu kutsallarımıza kendi içimizden çıkacak tehditlere izin vermememiz gerekiyor. ‘’Bakın siper et gövdeni’’ demiş, 15 Temmuzda siper etmiş ecdadı gibi kendini tankın altına hiç tereddüt etmeden tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi. Bu vesile ile komutanlarımızın nezdinde emniyet güçlerimizin nezdinde bu vatan için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle yad ediyorum. Sözlerimi noktalarken bütün şehitlerimizi ve Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum. Vatan sevgisini İstiklal Marşımızın dizelerine nakış nakış işleyen milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un da dediği gibi Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.’’ Dedi.

Yapılan protokol konuşmaları sonrası program yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi, şiirlerin okunması, 12 Mart İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Belgeseli, ‘’ Ya İstiklal Ya Ölüm ‘’ adlı oratoryonun sunumu ve ‘’ Bir Gazinin Verdiği Ders ‘’ adlı piyesin sunumu ile son buldu.

12 Mart 2019 - Kültür-SanatYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket SİZCE SEÇİME ŞAİBE KARIŞTI MI?