Günde İki Bardak Sütle Çocuğunuz Sağlıklı Gelişsin

Sağlıklı büyüme için çocukların kahvaltılarından ve beslenme çantalarından süt ve süt ürünlerini eksik etmemek gerektiğini uzmanlar yıllardır söylüyor.

Ama neden? Çünkü çocukluktan itibaren yeterli miktarda süt tüketilmesi, sadece kemik ve diş gelişimi açısından değil, ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek osteoporoz (kemik erimesi) hastalığına karşı koruma sağlaması açısından da önemli.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde, sağlıklı çocuklar yetiştirmek için çocuklarda süt tüketiminin önemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Kaya Çiftliği Gıda Mühendisi Derya Kaya Bulut, “Sağlıklı beslenme alışkanlıkları çocukların büyüme ve gelişmesini etkileyen en önemli faktörlerin başında gelir. Sağlıklı kemik ve diş gelişimi için kalsiyum, fosfor ve D vitaminin yeterli miktarda tüketilmesi gerekir ve bu besin öğelerinin hepsi süt ve süt ürünlerinde bir arada mevcuttur” diyor. Derya Kaya Bulut, süt ürünlerini çocukların günlük beslenmesinin bir parçası haline getirmek için beş önemli nedeni de şu şekilde sıralıyor:

Süt ve süt ürünleri kemiklerin güçlü kalmasını sağlıyor.

Boy uzaması ve kemik gelişiminde büyük önem taşıyor.

Enfeksiyonlara karşı vücuda direnç veriyor.

Diş çürüklerine karşı koruma sağlıyor.

Yeterli süt tüketiminin olmaması durumunda ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek osteoporoz hastalığı ve kemiklerde kırılma riski artıyor.

Her gün iki su bardağı süt

“Kemik gelişimi yirmili yaşlara kadar tamamlanır. Çocuklarda yetersiz kalsiyum alımı büyümeyi ve boy uzamasını etkiler. Yapılan çalışmalarda yeterli süt ve süt ürünü tüketen çocuklarla hiç tüketmeyen çocukların boy uzaması arasında ciddi farklar olduğu ispatlanmıştır” diyen  Kaya Çiftliği Gıda Mühendisi Derya Kaya Bulut, çocukların ortalama günlük üç-dört porsiyon aralığında süt ve süt ürünleri tüketmeleri gerektiğini söylüyor.

“Okul çağındaki çocukların her gün iki su bardağı süt veya 250 gram kadar yoğurt, bir-iki dilim beyaz peynir veya peynir grupları tüketmesi, günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır” diyen  Kaya Çiftliği Gıda Mühendisi Derya Kaya Bulut, sütün aşırı tüketiminin ise tek tip beslenmeye yol açıp çocuğun diğer gıdaları tüketmesini engelleyebileceği konusunda da aileleri uyarıyor.

12 Mart 2019 - SağlıkYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?