Pamukkale Belediye Başkan Adayı Avni Örki'nin Yerel Yönetimler Anlayışı

Pamukkale ilçesi Cumhur İttifakının AK PARTİ Belediye Başkanı adayı Av. Avni Örki yerel yönetimler ile ilgili görüşlerini duygu yüklü söylemleriyle şöyle ifade ediyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Beni Belediye Başkan adaylığına iten en büyük sebep İl Başkanlığım, İl Genel Meclisi ve Valilik İnsan Hakları üyeliği yaptığım dönemlerde insan odaklı hizmeti kendime bir görev addetmemden kaynaklanmaktadır.

Cumhurbaşkanım Sayın Erdoğan’ın sık sık vurguladığı gibi 31 Mart Yerel seçimleri ülkemiz için tekrar bir dönüm noktası olacaktır. Allah nasip ederse biz ülkesine, milletine, vatanına, devletine, bayrağına aşık kadrolar olarak ülkemiz genelinde yalnız bulvarlar, yollar, parklar, bahçeler, kültür merkezleri, sosyal tesisler yapmıyoruz. Halkımızın yaşam koşullarını geliştirecek projeleri uygulayarak halkımızın hizmetine sunuyoruz. Biz insanımıza hizmeti bir lütuf değil, bir sorumluluk bildik. Hangi yöresinden olursa olsun insanımıza efendi değil, hizmetkâr olacağımıza söz verdik.

Biz projelerimizi açıklarken halkımızın önceliklerine cevap verecek, gelecek nesiller için gurur duyacakları bir Pamukkale ilçesi inşa etmek için yola çıktık.

Bu zamana kadar hemşerilerimize söz verip de hayata geçirmediğimiz tek bir proje dahi yok. Bizim aklımıza hakim olan düşünce halkın gönlüne girmek ve Hakkın rızasını kazanmaktır. Zira bizim gönlümüzden geçen halkın hizmetkârı olmaktır. Yüreğinizdeki neyse özünüze, yüzünüze vurur. Eserinize, işinize yansır. Aynı zamanda gönülleri buluşturuyor, gönüllerden gönüllere yol buluyor, kardeşliğe, birlik ve beraberliğe inancımızı eserlerimizle ifade ediyoruz.

Ecdadın ‘Her kap içindekini sızdırır’ hikmeti çerçevesinde, hem akıl ve gönlünüzden geçen, hem de bunların şekillendirdiği aklınızın rütbesini gösteren yaklaşımınız olur. İnsanlar artık belediye başkanlarının rolünü çöp toplama, temizlik ve kaldırım yapımı gibi altyapı hizmetlerinin yeterliliğiyle değerlendirmemektedir. Bunları zaten yapması gereken hizmetler olarak görmektedir Bunlara ek olarak belediye başkanının daha yenilikçi olmasını, şehirde yerel kalkınmayı sağlayacak yatırımları teşvik etmesini hatta kentin işsizliğini azaltacak çözümler bulmasını beklemektedir. Dolayısıyla siyasi partiler de yerel yönetim vizyonlarını bu beklentilere göre güncellemek zorundadır. Cumhur ittifakından beklenti ise bu konularda çok daha yüksektir.

27 Mart 1994 Türkiye siyasi hayatı bakımından önemli bir kırılmayı ifade eder. Bu tarihte yapılan yerel seçimde sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek olan Liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan belediye başkanlığını kazanmıştır.

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da seçimleri kazanması sadece yerel yönetimlerde bir şehrin belediye başkanlığının değişmesi anlamına gelmemiştir. Aynı zamanda Türkiye’nin hem genel siyasetini hem de yerel yönetim anlayışını yeniden şekillendirecek olan bir dönemi başlatmıştır. Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde üretmiş olduğu siyaset tarzı ve mirası sonradan AK Parti siyasetinin de kurucu dinamiklerini oluşturmuştur.

Bu kurucu dinamikler arasında bilhassa iki husus öne çıkmaktadır: İlki Erdoğan’ın seçim kampanyası döneminde kullandığı “siyasal iletişim tarzı”, ikincisi de belediye başkanlığı döneminde uygulamış olduğu “yönetim anlayışı ve proje belediyeciliğidir. TÜRKİYE Cumhuriyeti Devleti’nin ve bu ülke insanının geçmişte yaşadığı siyasi ve ekonomik krizleri haketmemiştik. Ama o karanlık dönemlerin bedellerini millet olarak ödediğimizi dürüstçe itiraf etmeliyiz.

1960 - 1980 DARBELERİ, 1971 Muhtırası, 28 Şubat, her biri devlete de halka da ağır zarar vermiştir.

Ama 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminde Liderimiz sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın öncülüğünde ve MHP lideri sayın Devlet BAHÇELİ öncülüğünde milletimiz bu kez tankları eliyle durdurmuş ve darbeyi engellemiştir.

AK Parti İktidarının ve siyasetinin 2002 yılından bu yana çıkış içinde olduğu ve siyasi güvenin yeniden tazelendiği ve ülkemizde huzur, istikrar ile ekonomik kalkınmanın oluşturulduğu da bir gerçektir. Merkez sağ ya da merkez sol ayırımı yapmaksızın dürüst insanların siyasi tercihleri zorunluluk haline gelmiştir.

AK Partinin Yerel Yönetim anlayışı ile yönetim biçiminde “Biz” olmak ön plana geçmiştir. Sağcısıyla solcusuyla, etnik kökeni ne olursa olsun Alevi’si -Sünni’siyle bu ülke hepimizin. Bu ülkenin kara sevdalıları olmaya mahkûmuz. Önümüzdeki yerel seçimlerde bir demokrasi sınavı daha vereceğiz.

Yerel yönetimle merkezi yönetim birbirinin tamamlayıcısıdır. Yerel yönetimleri devlet idaresinden ayrı mütalaa etmek yanlıştır. Çünkü. Yerel yönetimler demokrasinin beşiğidir. Halkın kendisini yönetmeye yarayan demokrasi anlayışının bir biçimidir.

Bu itibarla yerel yönetimler denilince akla halkın mahalli müşterek ihtiyaçların giderildiği idareler olduğu gibi aynı zamanda yönetimi yakından takip etme fırsatının verildiği idareler gelmeli.

Ve de… Yerel Yönetimler güçlendirilip, Yerel yönetim anlayışına da yeni ivmeler kazandırılmalıdır. Saygılarımla…

Av. Avni ÖRKİ

Pamukkale Cumhur İttifakı AK PARTİ Belediye Başkan adayı

08 Mart 2019 - SiyasetYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket SİZCE SEÇİME ŞAİBE KARIŞTI MI?