GEN HARİTANIZ GELECEK NESİLLERE IŞIK OLACAK

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Tıbbi Genetik bölümü uzmanlarından Dr. Akif Ayaz Bazı genetik hastalıklar bireyin sayısal ve sözel derslerdeki başarısını etkilerken gelecekte meslek seçiminde de yönlendirici oluyor.

Bazı polimorfizmlere bakarak özellikle kişinin ne tür bir spora daha yetenekli olabileceğini de öngörebiliyoruz. açıklamalarını yaptı.

Dr. Ayaz belirli endikasyonlarla doğum sonrası yapılan genetik testler ile çocukların ileri yaşlarda yaşayabileceği entellektüel sorunları tahmin edebiliyor ve bireye özgü eğitim programı ile başarı şansının artması noktasında katkı sağlayabiliyoruz.

Son zamanlarda popülerliği artan Tıbbi Genetik Bölümü hastalıkların gelecek nesillerde ortaya çıkıp çıkmayacağı hakkında bize bilgi veriyor. Tanısı konan hastalara periyodik takip önerdiklerini söyleyen Dr. Ayaz bunun yanı sıra mevcut genetik hastalığın sonraki kuşakta olup olmayacağı ile ilgili bilgi veriyoruz. Sonraki kuşaklarda görülmemesi için uygulanacak yöntemler hakkında hastaları bilgilendirip ilgili departmanlara yönlendiriyoruz. Böylece radikal tedavisi mümkün olmayan birçok genetik hastalığı ortaya çıkmadan önleyebiliyoruz. Kalp anomalisi iskelet anomalisi sağırlık gibi doğuştan anomalilerde genetik unsurlar en yüksek seviyede görülüyor. Tabi bunun yanında 30lu 40lı yaşlarda kendini gösteren genetik hastalıklar da bulunuyor. Özellikle her ay kanserin genetik ile ilişkisini irdeleyen birçok makale yayınlanıyor. Karşılaşma olasılığınızın yüksek olduğu genetik hastalığı önceden bilirseniz ona göre bir önlem alabilirsiniz. Güncel teknolojilerle henüz herhangi bir problem ortaya çıkarmadan genleri değiştiremiyoruz ama yaşam tarzımızı değiştirmek bizim elimizde. Genlerimizle uyum içinde hayatımızı sürdürmek birçok hastalık riskini azaltabilir. Birçok hastalıkta olduğu gibi genetik hastalıklarda da erken tanı önlem ve tedavi hayat kurtarır. diye konuştu.

08 Mart 2019 - SağlıkYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?