"Mavi Vatan 2019 Tatbikatı" komşuyu fena korkuttu!

Türkiye'nin, gerçekleştirdiği Cumhuriyet tarihinin en büyük askeri tatbikatı olan Mavi Vatan 2019 Yunanistan'ı oldukça korkuttu.

Büyütmek için resme tıklayın

Yunan televizyonları gündür Ege'de gerçekleştirdiği "Mavi Vatan 2019"  tatbikatı ile ilgili haberler yapıyor, açık oturumlar gerçekleştiriyor.

Programı yöneten moderatör, Türkiye’nin gerçekleştirdiği “Mavi Vatan 2019”  tatbikatını kastederek:” Bu olan şeylerin mantıklı açıklaması ne? Neden tüm birimlerle böyle bir tatbikat yapmaya gerek duydular? Sorusuna yorumcu olarak katılan bir konuşmacı şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle ne görmeyi bekliyoruz? Türkler bu tatbikatın reklamını çok iyi yaptılar. Bu yüzden etkileyici görüntüler göreceğiz eminim. Bence bu tatbikatla Türkiye, harhangi bir şekilde ve herhangi bir tonda bize ne söyleyeceğini vurgulamaya çalışıyor. Ege üzerinde onlardan izinsiz bir kuşun bile uçmayacağını söylüyorlar. Yunan ve Kıbrıs ulusal egemenliği üzerinde belirli iddialarda bulunan yeni mavi vatanlarının doğduğunun altını da altını çizmek gerekiyor. Türk korkusuna dayalı bir sendrom oluşturmaya çalışıyor. Propaganda ve psikolojik operasyonlar, Türk stratejinin bir unsurudur.”

Bu operasyon kime, sadece bize mi yapılıyor? Sorusuna ise:” Çok sayıda unsur böyle geniş bir alanda gerçekleşen büyük bir tatbikata katılıyor. Bu tatbikatın en önemli iki amacı; Ordunun operasyonel niteliğini ölçmek ve yaklaşan seçimler için avantaj sağlamak.”

İşte o programda sorulan soru ve cevaplar:

Affedersiniz ama Akar, Tüm bunların 462.000 kilometrekarelik Mavi Vatanımızın haklarının savunması için gerçekleştiğini söyledi. Bu vatana, Yunan adaları, Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve hatta Girit bile dahil!”

 Gerçekten tüm bunlar sadece seçimler için mi?

“Öncelikle hangi kuvvetlerin bu tatbikata katılacağını görmemiz gerekiyor. Sadece bu bize Türkiye’nin niyetini gösterebilir. Son zamanlarda Türkiye’nin hava ihlalleri için çok fazla kullandığı insansız hava araçları katılıyor. “

Bunları üreten de Erdoğan’ın damadının ailesinin değil?

“Elbette bu onların alanı. İki model kullanıyorlar. Bayraktar insansız casus İHA’sı ve askeri operasyonlarda kullanılan katil versiyonu.”

Peki Ege’de hangi amaçla kullanıyorlar, nasıl çalıştıkları hakkında pratik mi yapıyorlar?

“Türkiye’nin gelecekte Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinin sıcak bir çatışmaya dönme senaryosunu değerlendiriyorlar. Bunun için donanma kuvvetlerini bölgede ki ulusal çıkarların koruması için hazırlık yaptıklarına inanıyorum. “

Bu senaryoya biz işgal etmek dahi mi?

“Evet. Tatbikata çıkarma gemileri de katılıyor.Ayrıca adalarımızı abluka altına alma görevi tatbikatın ana amaçlarından birisi.Zaten Kastelorizo’da bunu deniyorlardı. Şuan tatbikatın yapıldığı alana ve tatbikata katılan unsurlara göz atarsınız.

Bu tatbikatın bir işgal provası olduğunu çok net olarak görürsünüz.

Yakında ExxonMobil’den gelecek duyuruları bekliyoruz. Büyük olasılıkla Doğu Akdeniz’de bulunan rezervlerin miktarı açıklayacaklar.Bu yüzden siz bile Türkiye’nin iştahını anlayabilirsiniz. “

Peki bu duyurunun Mavi Vatan Tatbikatı esnasında yapılması bölgede ki tansiyon yükseltmez mi?

“Elbette yükseltir. Biz de bu tehdide karşı her tür tedbiri alıyoruz.”

Bu tatbikatın Türk ekonomisi için ağır olduğu yönündeki düşüncelere ne dersiniz?

“Haklısınız. Bu tatbikat çok pahalıya patlıyor. Ancak Türk savunma sanayisi yaptığı ihracatlarla kendi kendine yetebiliyor. Zaten Türk sistemlerinin başarılı bir şekilde pazarlanması mevcut ekonomik durumlarının daha da kötülemesine engel oluyor.Bu arada Erdoğan tüm bu endişe verici mesajlarını alıyoruz.”

Kaynak: Akit

02 Mart 2019 - DünyaYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket SİZCE SEÇİME ŞAİBE KARIŞTI MI?