Yusuf Kaplan 28 Şubat’tan 15 Temmuz’a Türkiye’nin Darbelerle İmtihanı’nı Anlattı

Beykoz Belediyesi tarafından kültür-sanat etkinlikleri çerçevesinde 28 Şubattan 15 Temmuza Türkiyenin Darbelerle İmtihanı adlı seminer programı yapıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde yazar ve editör Gülcan Tezcanın moderatörlüğünde Gazeteci-Yazar ve Televziyoncu Yusuf Kaplanın konuşmacı olarak katıldığı seminere İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay öğretmenler öğrenciler tarihsever ilçe sakinleri katıldı.

YUSUF KAPLAN: SON ÜÇ ASRA KADAR DÜNYA TARIHINI BIZ ŞEKILLENDIRDIK.

Söyleşisinde bin Türk tarihini analiz eden Yusuf Kaplan  Bizim farkında olmadığımız tarihi bir vakıa ya dikkat çekeceğiz Türkler Selçuklular Eyyubiler ve Osmanlılarla birlikte tarihin akışını değiştirdik biz. Türkler Müslüman oldu Türklerle birlikte islam ve dünya tarihinin akışı ve kaderi değişti. Türk ve Dünya tarihinde bütün olup bitenleri aslında 28 Şubatı 15 Temmuzu buralardan anlayabiliriz. 1000 yıl Dünya tarihini değiştirenler Avrupalılar ve Müslümanlar oldu. Son üç asra kadar dünya tarihini biz şekillendirdik. Asyanın içlerinden Avrupanın içlerine Atlantike Yemene kadar. dedi.

YUSUF KAPLAN: TÜRKLER MÜSLÜMAN OLUNCA IMKÂNSIZI BAŞARIYORLAR

Türklerin Osmanlı hoşgörüsü birlik ve beraberliği kardeşliği içinde diğer etnik kökenlerle ayrım yapmadan gayet barışça yaşadığına da vurgu yapan Yusuf Kaplan: Kürtlerle Türkler ne zaman birbirlerine omuz verdiler tarihi yaptılar. Birbirlerine omuz vururlarsa ikisi de tarihten silinir. Bizim özelikle Türk Kavminin yaptığı tarih herhangi bir tarih değil. Bu insanlar Müslüman olunca acaip değişiyor imkânsızı başarıyorlar. İslam dünyasını 12.-13. Yüzyılda Haçlılar Moğallar kasıp kavuruyor. Alpaslan Melikşah bunlar Allaha teslim olmuş insanlar. Çok iyi Müslümanlar. Allah da önlerini açıyor. diye ifade etti.

YUSUF KAPLAN: TÜRKIYE DÜNYANIN RUHUDUR

28 Sürecinin İslamı durdurma çabası olduğunu söyleyen Türkiyenin dünyadaki rolüne vurgu yaparak: Türkiye Dünyanın ruhudur mazumların umududur zorbaların kabusudur. Türkiye Fırat Kalkanıyla bir bağımsızlaşma hareketine girdi. Başkan Tayyip Erdoğanın Türkiyeye kazandırdığı en önemli şey medeniyet perspektifidir. Türkiyeni sınırları Türkiyeden ibaret değildir. Kültürel sınırları batıda Bosnadan başlar kuzeyde Kırıma uzanır Doğuda İrana Afganistana kadar uzanır. şeklinde konuştu.

Türkiyenin 28 Şubat sürecine sürüklenmeseydi 15 Temmuz darbesine maruz kalmayacağını belirten Yusuf Kaplan 28 Şubatın  sadece postmodern  örtük bir askerî darbe olmadığını toplumun ruh köklerini yerle bir eden İslâmî duyarlıklarını tanınamaz hâle getiren ayartıcı irtica tehdidi numarasıyla İslâmî kimliği bastırarak etnik kimlikleri kışkırtan  ülkeyi bölünmenin eşiğine getiren ürpertici bir darbe olduğunu aktaran Kaplan 28 Şubatın  küresel bir proje olduğunu açık darbelerden daha yıkıcı izler bırakan bir darbe olduğunu da aktardı.

Katılımcılar Beykoz Belediyesine seminer programını düzenlediği için teşekkür etti.

01 Mart 2019 - GündemYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket SİZCE SEÇİME ŞAİBE KARIŞTI MI?