GENEL AF MI? CEZA İNDİRİMİ Mİ?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaklaşık 11 ay önce toplumsal beklentiler açısından önemli bir kitleyi ilgilendiren cezaevlerindeki sorunları ve bil...

Büyütmek için resme tıklayın

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaklaşık 11 ay önce toplumsal beklentiler açısından önemli bir kitleyi ilgilendiren cezaevlerindeki sorunları ve bilhassa FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ üyesi yargı mensuplarının sebep oldukları mağduriyetleri gündeme getirerek, çözüm olarak toplumda infial kaynağı olan suçlar hariç ceza indirimi çözümü önermişti.

Bir süre sonra, MHP İstanbul Milletvekili, MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, bazı suçları hariç tutarak, 19 Mayıs 2018 tarihinden önce işlenmiş ve hükmü verilmiş cezaların infaz süreleri toplamından 5 senelik indirim maddesiyle cezalarının bitimine 5 sene ve daha az kalan hükümlülerin tahliyesini ve henüz kesinleşmemiş olan davaların da kesinleşmesini müteakip aynı indirim süresinin uygulanmasını içeren özetiyle bu çözüm önerisini somut bir yasa teklifi haline getirerek, meclise sundu.

İlgili teklifin TBMM’ye sunulmasını müteakip konuya dair fikir ve tartışmalar çoğaldı.

Ak Parti Hükümetinin veya birlikte hareket ettiği MHP’nin her teklifinde olduğu gibi bu teklifinde de sesi çok çıkan azınlık, sesi az çıkan ekseriyatı ezercesine bastırdı. Özellikle konuyu asıl merkezinden saptırarak ve bu konu her gündeme geldiğinde yaptıkları gibi en uç, en dehşetli, en sapkın olayları manşetlere, ana haberlere günlerce taşıyıp, sanki bir genel af çıkacak ve her türlü cani, sapık, manyak sokaklara dağılacak ve toplu katliamlar, tecavüzler yapacakmış algısı oluşturup, hükümetin atma ihtimali olan olumlu adımları engelleme gayretine girdiler. Hapishanelerde bulunan hemen herkesi aynı kefeye koyarak, toplumda başka bir bölünmüşlük oluşturmaya çalıştılar.

Oysa aralarında 28 Şubat mağdurlarının da bulunduğu on binlerce insan, haksız yere içeride ömür çürütmekte, dışarıdaki aileleri de onlarla birlikte perişan olmakta.

Devlet Bahçeli bu durumu fark ederek, harekete geçmişti. Ve gayet seviyeli bir çizgi çekerek, toplum hassasiyetlerine dokunan suçları hariç tutmuştu.

Buna rağmen aralarında deneyimli hukukçuların da olduğu bir kısım çevreler, sanki bu teklif genel bir afmış, hiçbir hassasiyet gözetilmemişçesine, toplumu gerecek ve Cumhur İttifakının atabileceği muhtemel adımların önünü kesmek için her akşam ekranlarda suçlular aramıza dönecek ve suç oranları artacak algısı oluşturmak için çabaladılar. Hatta Anayasa Mahkemesi’nin bu yasayı genişletebileceğini bile söylemekten çekinmediler.

Oysa gerçek tamamen farklıydı.

2012’DE ÇIKAN AF AYM’DE GENİŞLEMEDİ

Temmuz 2012 senesinde Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe giren 6352 sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkındaki Kanun, Geçici 1 ve 2. Maddeleriyle bir nevi af fonksiyonu gören müesseseler öngörmüş, böylece o günlerde,

1- 31.12.2011 öncesi basın yoluyla ve sair düşünce açıklama yöntemleriyle işlenen suçlarda üst sınırı 5 yıla kadar olanlar ertelenmiş,

2- Elektrik, su vb kaçak kullanımlardan dolayı verilen hapis cezaları, zararın tazminini müteakip af edilmiş,

3- Denetimli Serbestlik uygulaması başlatılmıştır.

Yani, 3 farklı af uygulaması devreye alınmıştır. O günlerde bu yasanın AYM tarafından genişleteceği beklenirken, AYM daha önceki benzer kararlarının tam aksine karar vererek bu yasayı genişletmemiş ve bu aflar ( ki MHP’nin verdiği güncel teklifle kıyaslanınca 6352 sayılı yasanın bu maddeleri gerçek bir aftır.) yasada çizilen sınırlarla uygulanmış ve tamamlanmıştır.

O dönemin toplumsal bir ihtiyacına cevap verilmiş, bununla birlikte hiç de günümüzdeki süper uzmanların atıp tuttuğu gibi sapıklar, manyaklar sokaklara dönememişti.

Sırası gelmişken söylemek gerekirse, devletimizin çok şükür ki, olmaz ama oldu diyelim, böyle bir durumda, hainlerin, suçluların enselerinde boza pişirecek yeterince gücü kuvveti bulunmaktadır. Sokakların hırsızdan, sapıktan, manyaktan geçilmeyeceği algısını pompalamakta ısrar etmek, devletimize karşı büyük bir edepsizliktir.

MHP’NİN TEKLİFİ GENEL AF DEĞİL CEZA İNDİRİMİDİR!

6352 sayılı yasanın geçici maddeleriyle getirilen af, şu an MHP’nin gündemdeki teklifine oranla gerçek bir aftır. Halbuki MHP’nin teklifi ise TAM BİR CEZA İNDİRİMİ TEKLİFİDİR. Bu teklifte cezalar aynen kalmakta, hatta tahliye olan şahıs, bir ihtimal yeniden suç işlerse, cezasını kat kat artışla çekecektir. Ama hatalarından ders alanlara hayatlarını düzene sokmak adına 2. fırsat verilmektedir. Tekliften katiller, sapıklar, teröristler ile çocuklara karşı suç işleyenler, orman kanununa muhalefet edenler hiçbir şekilde yararlanamayacaktır.

Bu teklif kabul edilir ya da edilmez. O ayrı bir husustur. Ama bu teklifi GENEL AF diye lanse etmek, yine kaostan nemalanan güruhun sinsi taktiklerinden biridir.

AMAÇLARI CUMHUR İTTİFAKINA ZARAR VERMEK…

Maksatları Cumhur İttifakını köşeye sıkıştırmak, halkın önemli bir kesiminin beklentisini, bir diğer kesimin mağduriyetlerini suistimal etmekten başka bir şey değildir.

Bugün, aralarında güya çok önemli medya gruplarının da bulunduğu, onlarca haber sitesi, aralarında trol hesapların da bulunduğu yüzlerce, binlerce sosyal medya hesabı bu amaç etrafında birleşmiş, tıklama üzerinden para kazanmak uğruna yalan haberler, sahte linkler ile konuya ilgili insanları tuzağa düşürmektedirler. Eski haberleri kopyala yapıştır yöntemiyle yeniymiş gibi yayınlayarak, milyonlarca insanın hisleriyle adeta oyun oynamaktadırlar.

MERCEK HABER SUİSTİMALE KARŞI!

Biz, MERCEK HABER olarak buna daha fazla seyirci kalamadık. Aylardır, bize ulaşan okurlarımız, mağduriyetlerini anlatmaya çalışanlar ve şahit olduğumuz suistimaller üzerine bu özel haberi yayınlamaya karar verdik.

Okurlarımız şunu bilmeliler ki, bu başlık altında, konuyla ilgili duyum, tahmin vb soyut bilgiler bulunmayacaktır.

MAHKUM YAKINLARININ BEKLENTİLERİ…

Şu an ki durum şöyle, Ak Parti’nin içeriğinde infaz sürelerinde değişiklik ön gören bir çalışması söz konusu. MHP’nin teklifi ise komisyonda ancak görüşülmesi beklenmiyor. Mart başında açıklanacak bir yasa vb konusu söylentiden başka bir şey değil. GENEL AF diye bir durum ise kesinlikle söz konusu değil.

Zaten kendilerini mahkum yakınları olarak tanımlayan geniş kitlenin çoğunluğu da, MHP’nin kanun teklifinin içeriğini destekliyor. Genel af beklemiyorlar.

Asıl beklentileri, her ne takdir edilecekse, bir an önce devreye alınması yönünde. Konu uzadıkça, huzursuzlukları da o oranda artmaktadır. Bunu sosyal medya hesaplarından açıkça görmek mümkündür.

GELECEK BÖLÜM:

NİÇİN CEZA İNDİRİMİ YA DA YENİDEN YARGILAMA BEKLİYORLAR?

KONUNUN DİĞER TARAFI: SUÇTAN MAĞDUR OLANLAR

HAKSIZ CEZALARA SEBEP OLAN TUHAF KARARLARA ÖRNEKLER

PEKİ SON DURUM NE?

28 Şub 2019 - 00:24 - YaşamYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

Yakup Yildiz - Konuyu cok guzel ele alip anlatmissiniz...sizleri yurekten tebrik ederim.elinize dilinize saglik allah sizlerden razi olsun

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 17:51


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?