Salı günü EYT’linin gözü TBMM’de

CHP MILLETVEKILI GÜRERIN EYTLERIN MAĞDURIYETININ GIDERILMESIYLE ILGILI KANUN TEKLIFI GENEL KURULDA

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürerin emeklilikte yaşa takılanların EYT mağduriyetinin giderilmesi amacıyla hazırladığı Kanun Teklifi yarın 15 Ocak Salı TBMM Genel Kurulunda görüşülecek. Ömer Fethi Gürerin teklifinin yasalaşması halinde prim gününü ve çalışma yılını tamamlayan herkes yaşa bakılmaksızın emeklilik hakkını kazanmış olacak.

Prim ve gün sayısını doldurduğu halde 1999 yılında çıkarılan bir yasa gereği yaşa takılan emeklilerin sorunlarını her platforma gündeme getiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer bu kapsamdaki vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi amacıyla Kanun Teklifi hazırlamıştı.

Gürer hazırladığı Kanun Teklifinde 1999 tarihinden önce işbaşı yapan SSKlı Bağ-Kurlu ve Emekli Sandığı mensubu herkesin emeklilikte yaşa takıldığını belirterek 08.09.1999 tarihinde çıkarılan 4447 sayılı yasa ülkemizde yürürlüğe girdikten sonra ilk defa geriye doğru işletilen bir yasa olarak vatandaşın hakkını gasp etmiştir. Bu gaspın sona ermesi gerekir ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde 1999 yılından önce sigortalı olup emekli olabilmeleri için yaş sınırları uzatılan  binlerce kişinin mağdur edildiğine değinen Gürer Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sigorta prim gün sayılarını tamamlamalarına rağmen emekli edilmemesi ülkenin kanayan bir yarası hâline gelmiştir dedi.

Emeklilikte yaşa takılanlar Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dahil birçok yolla haklarını arama çabalarına girmelerine rağmen bir sonuç elde edilemediğini kaydeden Gürer Prim günü dolanın yaşa takılmadan emekli olmasının genç işsizliği önlemek açısından da önemli olduğunu vurguladı.

Gürer Vermiş olduğumuz Kanun Teklifi ile bu konuya çözüm üretilmesini mağduriyetlerin giderilmesini ve dolaylı olarak genç işsizliğin önlenmesini amaçlamaktayız dedi.

Her fırsatta emeklilikte yaşa takılanların sorununu gündeme getiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili daha önce TBMMde grubu bulunan diğer siyasi partilere mensup milletvekillerine de çağrıda bulunmuş ve bu sorunun Meclis aritmetiği gereği AKPye ihtiyaç duyulmadan da çözülebileceğine dikkat çekmişti. Salı günü doğrudan TBMMde gündeme gelecek Kanun Teklifinin saat 16.40dan sonra görüşülüp oylanması bekleniyor.

14 Ocak 2019 - SiyasetYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?