Kanal İstanbul projesi Türkiye'nin en büyük enerji projesi olabilir

Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden biri olan Kanal İstanbul için çalışmalar devam ederken konunun uzmanlarına göre bu yatırım Türkiyenin aynı zamanda en büyük enerji yatırımlarından biri olabilir

Büyütmek için resme tıklayın

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu kanalın etrafına konacak rüzgar türbini ve güneş panellerinin hem projenin finansmanına çok büyük destek sağlayacağı hem de Türkiye cari açığının düşmesinde önemli roller üstlenebileceği görüşünde.

Konuyla ilgili haberimizi değerlendirmenize sunar iyi çalışmalar dileriz.

---

KANAL İSTANBUL PROJESI DÜNYANIN ILK ENERJI KANALI PROJESI OLABILIR

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olarak kabul edilen Kanal İstanbul projesi için geri sayım devam ediyor. Enerji uzmanlarına göre kanal Dünyanın ilk Enerji Kanalı olabilir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın çılgın proje olarak kamuoyuyla paylaştığı Kanal İstanbul projesi için çalışmalar devam ediyor. Cumhuriyet tarihinin en önemli işlerinden biri olarak kabul edilen projenin yenilenebilir enerji açısından da Türkiyeye çağ atlatabileceği ortaya çıktı.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu Kanal İstanbul projesini enerji kanalı haline getirmenin mümkün olduğunun altını çizerek kanalın etrafında yapılacak enerji tarımı ve kurulacak rüzgar türbinleri ile güneş çiftlikleri içine döşenecek nehir türbinleri sayesinde hem çok değerli bir enerji üretimi yapılabileceğine hem de Dünyanın ilgi odağı haline geleceğine dikkati çekti.

ENERJI POTANSIYELINI BOŞA HARCAMAYALIM

Kanal projesinin etrafında enerji üretimi için hazırlanacak fizibilite çalışmalarının büyük ölçüde olumlu çıkmasına kesin gözüyle baktığını anlatan Kumbaroğlu Kanalın içinden su akacak da rüzgar esmeyecek mi Bu kanal güneş almayacak mı Böyle bir şey mümkün değil. Orada hem rüzgar esecek hem de güneş olacak. Akan suyu da esen rüzgarı da gelen güneşi de ülke çıkarları için enerjiye çevirip ekonomiye katkı sağlamak mümkün. Bu büyük potansiyeli boşa harcamayalım Dünyanın ilk Enerji Kanalını yapalım ifadesini kullandı.

KANALIN ETRAFINDA BINA YERINE TÜRBIN GÖREBILIRIZ

Kanalın açılmasına yönelik çalışmalarda bölgede ciddi bir kamulaştırma olacağını anlatan Kumbaroğlu şöyle devam etti:

Bu kamulaştırmanın ardından kanalın etrafında ne görmek isteyeceğimize karar vermemiz lazım. Kanal bittikten sonra oraya ağaç mı dikeceğiz bina mı dikeceğiz yoksa en doğrusunu yapıp rüzgar türbinleri güneş panelleri enerji bitkileri mi dikeceğiz Kaldı ki böylesine büyük bir kanalda suyun akışından da enerji üretmek mümkün. Kanal İstanbul projesi nereden bakarsanız bakın aynı zamanda potansiyeli çok yüksek bir enerji projesi.

KANALIN FINANSMANINA DA DESTEK OLUR

Yenilenebilir enerji yatırımlarının kendisini çok hızlı bir şekilde amorti ettiğine dikkati çeken Kumbaroğlu Bir tarafta enerji üretiminden sağlanacak gelir proje finansmanına destek olur diğer taraftan yenilenebilir enerji üretimi karbon azaltımını sağlar. Çılgın projemiz daha da çılgın olur Dünyada örnek ve ilgi odağı haline gelir şeklinde konuştu.

09 Ocak 2019 - YaşamYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?