İstanbul’da İnsani Geçim Ücreti 3 bin 67 lira

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan İstanbul için iki çocuklu bir ailenin çalışanının alması gereken asgari düzeyde İnsani Geçim Ücreti İGÜ 2 bin 781 liradır.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye ortalamasında İGÜ rakamımız 2 bin 204 lira

İki çocuklu eşi çalışmayan bir bireyin alması gereken AGİ 286 lira. Toplamda 3 bin 67 lira İstanbulda İnsani Geçim Ücretinin karşılığı. dedi.

Karahan derneğin Zeytinburnundaki genel merkezinde asgari geçim ücretine alternatif olarak geliştirdiği İnsani Geçim Ücreti araştırmasının 2019 sonuçlarını açıkladı.

Karahan iş ahlakının yaygınlaşması amacıyla kurulan ve üyelerinin işverenlerden oluştuğu bir sivil toplum kuruluşu olan İGİADın hak eksenli bir iş hayatı ve helal kazancın adil paylaşımı çerçevesinde çalışanların onurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için 15 yıldır insani geçim ücretini İGÜ belirlediğini söyledi.

Uygulamada işverenlerin daha duyarlı olmaları konusunda çağrıda bulunan derneğin İGÜ sayesinde iş görenlerin ücretlerinin iyileştirilmesini amaçladığını ifade eden Karahan günümüzde dünyada gelir dağılımındaki adaletsizliğin iş görenlerin aleyhine hızla bozulduğunu hatırlattı.

Krizlerden en fazla etkilenen ve gelir kaybına uğrayan kesim olan iş görenlerin emeklerinin karşılığı almaları gereken insani geçim ücretinin işverenler için bir lütuf olmayıp hakkın kendilerine teslimi olduğunu anlatan Karahan insanların sahip olduğu temel hak ve hürriyetler kadar çalışanlar açısından onurlu bir yaşam sürdürebilmek için emeklerinin karşılığı almaları gereken insani geçim ücretinin de bir hak olduğunu söyledi.

BÖLGESEL ASGARI ÜCRETE GEÇILMESI ÖNEM ARZ ETMEKTE

İGİADın önerdiği İnsani Geçim Ücretinin iş görenlerin harcamaları üzerinden reel rakamlarla hesaplandığını belirten Karahan İGİAD İnsani Geçim Ücreti Tespit Komisyonumuz Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ve Kırklareli Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Taha Eğri beylerin Türkiye İstatistik Kurumunun TÜİK İstatistiki Bölge Sınıflamasına dayanarak elde ettiği araştırmadaki sonuçları değerlendirerek 2019 yılı İnsani Geçim Ücretini İGÜ belirlemiştir. dedi.

DEVLETIN ASGARI ÜCRETTEN ALMIŞ OLDUĞU VERGIYI MUTLAKA AMA MUTLAKA AZALTMASI GEREKMEKTE

İGİADın belirlediği İGÜnün bireyi değil iki çocuklu bir ailenin onurlu yaşayabileceği insanca geçinebileceği aylık asgari geçim ücretini esas aldığını anlatan Karahan şöyle konuştu:

2019 yılı için Türkiyede 12 ayrı bölgenin İnsani Geçim Ücreti belirlenmiş olup buna göre İstanbul için iki çocuklu bir ailenin çalışanının alması gereken asgari düzeyde İnsani Geçim Ücreti 2 bin 781 liradır. Bu rakama Asgari Geçim İndirimi AGİ dediğimiz rakam ilave değildir. 2019 yılı İGÜnün Türkiye ortalaması 2204 liradır. Bu rakama da yine asgari geçim indirimi dahil değildir. Biliyorsunuz devletin 2019 yılı için açıklamış olduğu asgari ücret AGİ dahil 2 bin 20 liradır. AGİyi düştüğümüz zaman asgari ücret bin 830 liraya gelmektedir.

Devletin her yıl asgari ücreti belirlerken İGİADın belirlediği İnsani Geçim Ücretini İGÜ dikkate alması asgari ücrette iş gören ve işverenden alınan vergi yükünün azaltılması ve bölgesel asgari ücrete geçilmesi önem arz etmektedir.

DEVLETIN AÇIKLAMIŞ OLDUĞU ASGARI ÜCRETLE TÜRKIYE ORTALAMASI ARASINDA YAKLAŞIK YÜZDE 20LIK BIR FARK VAR

Karahan bu yıl açıklanan İGÜde Asgari Geçim İndiriminin dahil olmadığına dikkati çekerek şu değerlendirmeleri yaptı:

İstanbul için İGİADın açıklamış olduğu İGÜ 2 bin 781 lira. AGİyi dahil ettiğimiz vakit iki çocuklu eşi çalışmayan bir bireyin alması gereken AGİ 286 lira. Toplamda 3 bin 67 lira İstanbulda İnsani Geçim Ücretinin karşılığı artı 286 lira AGİ. Toplamda 2 bin 490 lira Yani devletin açıklamış olduğu asgari ücretle Türkiye ortalaması arasında yaklaşık yüzde 20lik bir fark var.

İstanbula baktığımız zaman açıklanan 2 bin 20 lira asgari ücrete oranla farkımız yüzde 50. Biz iş verenler olarak iş görenlerin İstanbul şartlarında AGİ dahil 3 bin 67 lira bir asgari ücretle ancak onurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürebileceği kanaatindeyiz.

İŞ VERENLERIN MALIYETINI AZALTSIN ÇALIŞANLARINA VERSIN

Karahan seçim dönemlerinde asgari ücret konusunda vaat yarışı yaşandığını anımsatarak Varsın çalışanlarımız hak ettikleri ücretleri alabilsinler buna da seçimler malzeme olsun. Neticede dar gelirli çalışanlarımızın hanesine giren gelirde kısmi artış olursa bu ülkenin toplumsal barışına da yansıyacaktır. diye konuştu.

İGİADın 15 yıldır önerdiği şekilde asgari ücrette bölgesel farklılaşmaya gidilmesi gerektiğini söyleyen Karahan iş verenin üzerindeki maliyetlerin de azaltılması gerektiğini kaydetti.

Karahan sözlerini şöyle tamamladı:

Şu an devletin açıklamış olduğu 2 bin 20 lira asgari ücretin iş verene maliyeti bin 30 lira. Bu dünya ortalamalarının oldukça üstünde olan bir rakamdır. Yani iş verenlerin maliyetini azaltsın bu azaltılan maliyeti çalışanlarına versin yine. Biz buradan kendimize bir şey istemiyoruz Devletin asgari ücretten almış olduğu vergiyi mutlaka ama mutlaka azaltması gerekmektedir.

İGİAD İnsani Geçim Ücreti Tespit Komisyonu üyeleri Korkmaz ve Eğri de araştırmaya ilişkin detaylı bilgileri katılımcılarla paylaştı.

08 Ocak 2019 - EkonomiYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?