“Demiryollarına yeniden kurumsal kimlik kazandırılmalı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Devlet Demiryollarındaki özelleştirme mantığından vazgeçilerek kuruma yeniden kurumsal kimlik kazandırılması gerektiğini söyledi.

GÜRER: TCDDDEKI SORUNLAR SAYMAKLA BITMIYOR

Demiryollarında özelleştirmenin Avrupadan daha önce denendiğini ancak olumlu sonuç alınamayan bir uygulama olduğuna dikkat çeken Ömer Fethi Gürer Altyapı işletmesi taşerona verilen kopuk işleticiler ve şirketler tarafından amaçlananın dışına çıkan bir Demiryolları algısı var dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğünün yatırımlarının görüşüldüğü KİT Komisyonu toplantısında kurumun işleyişiyle ilgili eleştirilerde bulundu.

DİNGİL BASINCI

Demir yolu hatlarında 22.5 ton olması gereken dingil basıncının ana hatların yüzde 33ünde köprü ve menfezlerin de yüzde 40ında mevcut olduğuna dikkat çeken Gürer basınç ve gabari ölçülerinin uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Gürer 1923-1940 yılları arasında bir atılım çağı yaşayan demir yolculuk belli dönemlerde durağanlaştı. Ülkemizde Uluslararası Demiryolları Birliği ve Avrupa Birliği standartlarına göre demir yolu hatlarında 225 ton olması gereken dingil basıncının konvansiyonel ana hatların yüzde 33ünde köprü ve menzillerin yüzde 40ında mevcut olan ağırlıklı kısmın 225 ton altında bulunduğu dikkate alınarak şebeke genelinde öncelik arz eden hatlardan başlamak üzere yol tünel köprü ve menfezlerin dingil basıncı ve gabari ölçülerinin uluslararası standartlara uygun hâle getirilmesi yönünde çalışmalar yapılıyor mu Dedi

SERBESLEŞTİRME

Serbestleştirmeyle demir yolu ulaşım yapısının kökten değiştirildiğini altyapı ve taşımacılık olarak ikiye ayrıldığını ifade eden Gürer Özelleştirme artık Avrupada daha önce denenip sonuç alınamayan bir uygulama. Bu yöndeki çalışmalar devam ediyor mu diye sordu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer TCDD İşletmesi Genel Müdürü İsa Apaydının da katıldığı KİT Komisyonu toplantısında makinistlerin çalışma sürelerinin fazlalığından bahsederek bu durumun yarattığı olumsuzluklara dikkat çekti.

MERSİN LİMANI SİNGAPURLU KAMU KURUMUNA VERİLİYOR

Devlet Demiryollarını varlıkları elden çıkarılan özelleştirmeye doğru taşınan yükü külfeti kuruma bırakılan ve içi âdeta boşaltılan bir duruma taşındığını anlatan Ömer Fethi Gürer Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının meslek liseleri basım ve dikimevleri çamaşırhaneleri kurum eczaneleri kapatılmış hastaneleri Sağlık Bakanlığına devredilmiş Haydarpaşa dışındaki bütün limanları özelleştirilmiş ki Mersin Limanı özelleştirme kapsamına alındıktan sonra acı bir durum Singapurdan bir kamu kuruluşu geliyor ve bizim Mersindeki limanımızı onlar işletmeye başlıyorlar dedi.

DEMİRYOLLARINDAKİ OLUMSUZLUKLAR SAYMAKLA BİTMİYOR

Demiryollarında yaşanan olumsuzluklarla ilgili örnekler veren Gürer Eleman yetersizliği nedeniyle istasyonları kapatılan ve günün belli saatleri hizmet verir duruma getirilen atölyeleri kapatılan işlevsizleştirilen kurumda yeni personel alınmamasıyla personel yapısı düşen kamusal nitelik taşıyan hizmetlerin önemli ölçüde taşeron ve hizmet alımıyla yapılan ana hatların yüzde 20lik kesiminde yolcu treni çalıştırmaz duruma getirilen arazileri ihtiyaçları dikkate alınmadan elden çıkarılan bir kısmı belediyelere devredilen özelleştirilen çalışan sayısı düşürülen bir kurum durumundadır diye konuştu.

70 KİLOMETRE HIZLA SEYREDEN HIZLI TREN

Ana hatların yüzde 92sinin tek yollu vaziyette çalıştığını hızlı tren hatlarının dışında bir açılım gösterilememesine rağmen bu konuda da sorun yaşandığını anlatan Ömer Fethi Gürer Yüksek hızlı tren de biliyorsunuz hâlâ Arifiyede 70 kilometreye düşüyor  o da hızlanamadı bir türlü- Ekspres Yolcu Treni Mavi Tren seferleri bazı hatlarda kaldırılan birkaç prestij tren dışında arazi ve binaları elden çıkarılan istihdamın daraltıldığı bir yapıya doğru Devlet Demiryolları götürülüyor. Kamulaştırma sorunları yatırım projelerinde yapılan kapsamlı değişiklik maliyet artışlarındaki Sayıştay raporlarına yansıyan bilgiler dava sayılarındaki artışlar kurumu oldukça sorunlu bir hâle taşıdı ifadelerini kullandı.

LOJMANLAR YIKILDI

2 bine yakın lojmanın  boş olduğuna dikkat çeken Ömer Fethi Gürer altyapı işletmesi taşerona verilen kopuk işleticiler ve şirketler tarafından amaçlananın dışına düşen bir demiryolu algısının bulunduğunu söyledi.

Gürer özelleştirme anlayışından vazgeçilip Devlet Demiryollarının kurumsal kimliğine taşınması gerektiğini de ifade etti.

YÜKSEK HIZLI TREN NİĞDEDEN GEÇECEK Mİ

CHP Milletvekili Gürer ayrıca TBMM Başkanı Binali Yıldırımın Ocak ayında Başbakanken geldiği Niğdede Niğdenin 20 kilometre ilerisinden yüksek hızlı tren geçiyor. Şeklinde bir ifade kullandığını da anımsatarak Ben bütün projelerde aradım böyle bir tren yolu geçmiyor. Ayrıca Niğde merkezde yüksek hızlı tren projesi de yok. Varsa bunu da açıklarsanız mutlu olurum diye konuştu.

08 Ara 2018 - 14:45 - SiyasetYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mercek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mercek Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Mercek Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 912 22 78
Reklam bilgi


Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?