Türkiye Barolar Birliği'nden o açıklamalara tepki!

Türkiye Barolar Birliği, bazı sağlık mesleği mensuplarının ve kurumlarının avukatlık mesleğini ve bir avukatı hedef alan açıklamalara tepki gösteren bir açıklama yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Barolar Birliği, yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Son günlerde Ankarada gerçekleşen bir kadın doğum vakası üzerinden tartışma yaşanmaktadır. Bu süreçte bazı sağlık mesleği mensuplarının ve kurumlarının avukatlık mesleğini ve özelde de bir meslektaşımızı hedef aldıkları görülmektedir. Öyle ki sağlık mesleğinin karşı karşıya bulunduğu tüm sorunların kaynağı şiddet mağduriyeti dahil adeta avukatlar gibi gösterilmeye çalışılmaktadır.

Kuşkusuz mesleğimizi hedef alan söz konusu saldırıları sağlık alanında yaşanan ve kesin hükümle sabit olan pek çok olumsuz olayı örnek göstererek cevaplayabiliriz. Ancak bunu yapmayacağız. Amacı insana ve topluma hizmet etmek olan iki mesleğin mensuplarını ve kurumlarını karşı karşıya getirmemek için sükunetle davranmaya devam edeceğiz. İlgili herkese de bunu tavsiye ediyoruz. Unutmayalım ki mağduriyet yaşayan her sağlık mesleği mensubunu savunacak olan da bir avukattır. Sağlık sorunu yaşayan her avukat da sağlık mesleği mensuplarına emanettir.

Hukuk ve sağlık alanlarında sorunların büyük çoğunluğunun sebebi iletişimsizliktir. Bizim ihtiyacımız olan kavga değildir. Yapıcı iletişim yoluyla sorunlarımızı çözmektir. Deyim yerindeyse yangına körükle gitmenin her iki saygın mesleğe ve bu mesleklerin mensuplarına sadece zarar vereceği açıktır. Çünkü her ölçüsüz tepki karşılık olarak ölçüsüz başka bir tepkiyi zorlamaktadır. Bu sebeple yapmamız gereken aklı hakim kılmaktır.

Sorunlarımızı birlikte konuşmak birbirimizi anlamak ve çözümleri birlikte üretmek için kıymetli hekimlerimizin üst birliği olan Türk Tabipleri Birliği ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ortak çalışmalar gerçekleştirmeye devam edeceğimizi avukat meslektaşlarımızın sağlık mesleği mensuplarının ve kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız."

TÜRKIYE BAROLAR BIRLIĞI BAŞKANLIĞI

05 Aralık 2018 - GündemYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?