“ÖTV İNDİRİMİ PİYASAYI HAREKETLENDİRDİ, SÜRE UZATILIRSA SEKTÖR CANLANIR”

1 KASIMDA BAŞLAYAN ÖTV İNDIRIMI DARALAN OTOMOTIV SEKTÖRÜNE CAN SUYU OLDU INDIRIM 31 ARALIKA KADAR DEVAM EDECEK. MASFED GENEL BAŞKANI AYDIN ERKOÇ: ÖTV INDIRIMI OTOMOTIV PIYASASINI HAREKETLENDIRDI SÜRENIN UZATILMASI SEKTÖRÜ CANLANDIRIR.

Büyütmek için resme tıklayın

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu MASFED Başkanı Aydın Erkoç motorlu taşıtlardan alınan yüksek vergilerde yapılan indirimin daralan pazarda hareketlilik başlattığını 31 Aralıkta sona erecek indirimin devamı halinde sektörün ciddi manada canlanacağını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrakın geçtiğimiz günlerde açıkladığı ve 1 Kasımda başlayan ÖTV indirimi piyasalarda olumlu yansımasını sürdürüyor. 1600 ccye kadar motorlu araçlarda yapılan 15 puanlık ÖTV indirimi ve ticari araçlardaki yüzde 18 olan KDVnin yüzde 1e çekilmesi satışlara olumlu etkisini göstermeye başladı. Uygulama 31 Aralık tarihine kadar devam edecek.

SÜRE UZARSA SEKTÖRDE ASIL CANLANMA YAŞANIR

MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede indirimlerin şimdiden otomotiv piyasasına etki ettiğini söyleyerek sürenin uzatılması halinde piyasanın asıl canlanmaya kavuşacağını kaydetti.

Erkoç daralan sektörde yılbaşına kadarki 15 aylık sürecin piyasanın toparlanması için yeterli olmadığını belirterek Bayiler zor durumda çok sayıda işten çıkarmaları duyuyoruz. Bir iki yıl öncesine baktığımızda 55 bin TL olan bir araç bugün 110 bin TLye çıktı. Kuru yansıtırsanız daha da yükselir. Eğer otomotiv sektörü bu haliyle devam ederse binlerce insan işinden olabilir. Bu duruma engel olunmalı tedbirler alınmalı. Yapılan indirimler çok yerinde önlemler ancak süre uzatılır indirimler 2019un Haziran ayına kadar uzatılırsa işte bu ciddi anlamda hem piyasayı canlandıracak hem de olası sıkıntıların önüne geçecek ve sektörü eski haline kavuşturacaktır. Unutulmamalı ki otomotiv sektörü 900e yakın bayisi 65 bin civarında 2. el motorlu araç satıcısıyla ekonomimizin can damarı sektörlerinin başında geliyor dedi.

TÜRKIYEDE ÜRETIM VE MONTAJI YAPILAN MARKALAR DESTEKLENMELI

Türkiyede otomotiv sanayisinin desteklenmesinin önemine de değinen Erkoç Türkiyede üretimi yapılan ve montajı yapılan araçlara özel bir uygulama yapılması halinde bunun da her anlamda olumlu etkisinin olacağını ifade etti. İhracat rakamlarına bakıldığında otomotivin lider konumda olduğunu hatırlatan Erkoç Türk otomotiv sektörü geçen yılı 28.5 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek ihracat rakamıyla kapattı. 2018i de 31 milyar dolarla kapatmayı hedefliyor. İstihdama baktığımızda da Türkiye genel istihdamının yüzde 6sını elinde bulunduruyor. Sektörü diri tutmak için tedbirler alınmalı çarkların dönmesi üretimin sürmesi istihdamın olumsuz etkilenmemesi için gerekirse vergi indirimleri bu kapsamda uzatılmalı dedi.

VERGI INDIRIMINDE SÜRE UZARSA BÜTÇE GELIRI HEDEFI YAKALANABILIR

ÖTV indirimlerinde süre uzatımının piyasayı canlandırmak yanında hükümetin bütçede öngördüğü ÖTV geliri hedeflerine ulaşabilmesi için de önemli bir adım olduğunu ifade etti. Erkoç Otomotiv pazarı hızla daralırken hükümetin 2019 bütçe hedeflerine göre motorlu araçlarda 2018de 208 milyar TL olarak beklenen ÖTV gelirinin 2019da yüzde 15.4 artışla 24 milyar TLye yükselmesi öngörülüyor. Yapılan indirim bu hedefi daha gerçekçi kılmıştır. Bu sayede taşıt fiyatları makul seviyelere çekilebilir işte o zaman satışlarda ve devletin vergi gelirinde artış kaydedilebilir. Sürenin uzatılması halinde satış rakamlarıyla birlikte devletin ÖTV geliri de hedefleri yakalayabilir diye konuştu.

İTHAL ARAÇ SORUNU DA ÇÖZÜLMELI

Yaşanan bu müspet gelişmelerin piyasalara çok olumlu yansıyacağını devletin vergi gelirini de artıracağını yineleyen Erkoç ithal araç sorununa da değinerek şunları söyledi:

Sektör temsilcilerimizle her fırsatta dile getirdiğimiz ithal araç sorunu konusunda da Sayın Bakanımızdan destek istiyoruz. Ciddi mağduriyetler ortaya çıkaran ithal araç sorununun çözümü mağduriyetleri gidereceği gibi devletimizin kasasına da önemli miktarda para girişi sağlayacaktır. Bu sorun da çözülürse tahminimiz Maliye Bakanlığımızın kasasına 3 milyar TL para girecek. Atıl durumda bekleyen binlerce aracın ekonomiye kazandırılması gerek. İnanıyoruz ki Bakanlığımız ekonomide gaza bastığı bu dönemde bu sorunları da çözüme kavuşturacaktır.

12 Kasım 2018 - EkonomiYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?