Doğalgaz faturaları düşecek indirim en az yüzde 10 olacak

Enerji Bakanı Fatih Dönmezin Yeni yıla kadar zam yok. 1 Ocak itibariyle indirim olabilir açıklaması enerji piyasalarını hareketlendirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu indirimin en az yüzde 10 olacağını açıkladı. Kumbaroğlunun görüşlerini değerlendirmenize sunar çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Enerji Bakanı Fatih Dönmezin doğalgazda indirim gelebilir açıklaması vatandaşı heyecanlandırdı. Uzmanlara göre akaryakıtta olduğu gibi elektrikte ve doğalgazda indirim yapılacak. Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu indirim en az yüzde 10 olacağını açıkladı.

Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilimle tarihi zirveyi gören Dolar kuru son dönemlerde atılan adımlarla daha sabit bir hal aldı. Kurun aşağı doğru ivmesi dolar değer kazanırken yapılan zamların geri alınıp alınmayacağı sorusunu da beraberinde getirdi.

Bu sorunun en çok sorulduğu alanlardan biri de hiç şüphesiz enerji. Enerji Bakanı Fatih Dönmezin Yılbaşına kadar zam yok. 1 Ocaktan itibaren de indirim yapabiliriz açıklaması sektörü yeniden hareketlendirdi.

EKIM AYINDA TL DEĞER KAZANDI

Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu Merkez Bankasının Ekim Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporuna göre enerji üretici fiyatları yüzde 537 ile artış rekoru kırdığını ve bu grupta yıllık enflasyonun yüzde 8161e ulaştığına dikkati çekti.

Kumbaroğlu Bu artışın döviz kurlarındaki değişim ile izahı mümkün değil. Çünkü Ekim ayında Türk Lirası ABD doları karşısında yüzde 784 oranında değer kazandı ifadesini kullandı.

İNDIRIM EN AZ YÜZDE 10

Enerji üretici fiyat artışının ithalat maliyetleri ile de izahı mümkün olmadığına vurgu yapan Kumbaroğlu şöyle devam etti:

Zira uluslararası piyasalarda fiyatlar gerileme eğilimine girmiş durumda. Bu şartlar altında Türk Lirasının değer kazanmaya başladığı bir dönemde olumlu döngüyü hızlandırmak üzere bugün benzinde olduğu gibi elektrik ve doğalgazda da fiyatların düşmesi gerekmekte.

ABD doları Türk Lirası karşısında Ağustos ayında yüzde 33 değer kazandı. Eylülde yüzde 9.5 ve Ekimde yüzde 7.8 değer kaybetti. Dolayısıyla Ağustos-Ekim arası Türk Lirasının değer kaybı yüzde 11le sınırlı kaldı. Son üç aylık bu veriler ışığında en az yüzde 10luk bir indirim beklentisi ortaya çıkıyor.

11 Kasım 2018 - EkonomiYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?