TÜRKİYE’DE BİN KİŞİ BAŞINA 1,8 DOKTOR DÜŞÜYOR

Dünya üzerinde yer alan farklı ülkelerdeki bin kişi başına düşen doktor sayıları belli olurken Türkiyede bu rakamın 18 olduğu saptandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Medya takibinin öncü kurumu AJANS PRESS  ülkelerdeki kişi başına düşen doktor sayısını ele alan araştırmayı inceledi. AJANS PRESSIN Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre Türkiyede bin kişi başına düşen doktor sayısının 18 olduğu saptandı. Türkiyenin de bu ortalamayla son sıralarda yer aldığı görüldü. Bununla birlikte Endonezyadaki ortalama doktor sayısının 03 olması dikkat çekerken bu istatistikle son sıraya yerleştiği kaydedildi.

LİSTENİN BAŞINDA AVUSTURYA VAR

Raporda bin kişi başına en çok doktor düşen ülkesi Avusturya olarak görülürken kişi başına düşen doktor sayısının 51 olduğu belirlendi. Avusturyayı ise ortalama 46 doktor ile Portekiz takip ederken üçüncü sırada 41 doktor ile Almanya yer aldı. Bunun dışında bin kişi başına düşen doktor sayısı ile listenin ilk sıralarında yer alan diğer ülkeler 40 ile Rusya 39 ile İspanya 38 ile İtalya 34 ile de İsrail olarak belirlendi.

ŞİDDET HABERLERİ TAVAN YAPTI

ITS MEDYA ve AJANS PRESSIN gerçekleştirdiği medya araştırmasında konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Özellikle son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet tırmanırken medyaya yansıyan haber adetleri de arttı. 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilen incelemede sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin 8 bin 729 haberle konuşularak medyanın önemli gündem başlıklarından birisi olduğu belirlendi.

04 Ekim 2018 - SağlıkYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket Bize öğretilen tarihimizin doğru olduğuna inanıyor musunuz?