Sendika kağıt sıkıntısını Cumhurbaşkanlığı'na taşıdı

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Akarca ile gazete ve yayınevlerinin kâğıt sorununu görüştü.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Akarca ile gazete ve yayınevlerinin kâğıt sorununu görüştü. 

Beştepedeki Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen görüşmede Durmuş dövizdeki artış nedeniyle yazılı basının girdiği ekonomik darboğazı anlatarak Sendikanın çözüm önerilerini sundu. Durmuş kısa vadede basın ilan kurumunun gazetelere sağladığı ilân gelirinin artırılması kâğıtta KDVnin sıfırlanması ve hükümetin kâğıt sübvansiyonu yapması gibi önlemlerin alınabileceğini anlattı.

Akarca ise gelişmeleri izlediklerini ve TGSnin taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana ileteceğini söyledi. Durmuş daha sonra gazeteci kökenli vekillerle kâğıt sıkıntısını konuşmak üzere Meclise geçti.

Türkiye Gazeteciler Sendikası önceki hafta yaptığı açıklamada Türkiye medyasının en zor dönemini yaşadığını belirtmişti. Açıklamada Gazeteler bir kamu görevi yapmaktadır. Halkın haber alma hakkı kâğıt sorunuyla engellenemez. Hükümetin basın özgürlüğünü sağlaması demokrasinin olmazsa olmazıdır. Hükümet bu duruma sessiz kalamaz. Kâğıt krizine acil bir çözüm üretilmeli. Aksi halde yeni kapanmalar kapıdadır  ifadelerine yer vermişti.

04 Eylül 2018 - GündemYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hangi haber sitesini daha sık takip ediyorsunuz?