Son Dakika Haberleri

Enerji çevrelerinden yeni Bakan Dönmez'e tam destek

Cumhurbaşkanı Erdoğanın dün TBMMde yemin etmesiyle başlayan yeni dönemde akşam açıklanan kabineyle gelecek dönemlere ilişkin yol haritası da netleşti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fatih Dönmez ise enerji çevrelerini oldukça heyecanlandırdı.

Büyütmek için resme tıklayın

24 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Mecliste yemin ederek mazbatasını aldı ve Türkiyede yeni dönem resmen başladı. Akşam saatlerinde yeni kabinesi de açıklayan Erdoğan Enerji Bakanlığına Fatih Dönmezin getirildiğini söyledi.

Dönmezin yeni görevi enerji çevrelerinde heyecanla karşılanırken Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu Dönmezin Bakan olmasının piyasalar açısından son derece önemli olduğuna işaret etti.

PIYASALARA GÜVEN VEREN BIR ISIM

Dönmezin enerji piyasalarının çok yakından tanıdığı bir isim olduğuna dikkati çeken Kumbaroğlu Berat Albayrak döneminde enerji ve enerji ekonomisi alanında atılan hayati öneme sahip adımlar vardı. Fatih Dönmez tüm bu süreçte bizzat işlerin içinde olan ve o dönem izlenen yol haritasında emeği çok fazla bulunan bir isimdi. Son 3 yıldır da Bakanlığın iki numaralı koltuğunda oturan bir müsteşardı. Bu nedenle piyasanın özel tarafını bildiği kadar sürecin bürokratik kısmını da son derece hakim bir isim. Tabi yeni dönemde böyle bir ismin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olmasını çok değerli ve yerinde bir adım olarak görüyoruz dedi.

KKTC39YE DOĞALGAZ BORU HATTI PROJESINI ÇOK ÖNEMSIYORUZ

Kumbaroğlu Türkiyenin her anlamda oldukça zorlu bir dönemden geçtiğine vurgu yaparak şöyle devam etti:

Türkiye sadece sistemsel ve yapısal bir dönüşümden geçmekle kalmıyor tüm bunları yaparken bölgesel ve küresel değişikliklere ve bu değişimlerin yansımalarına da göğüs germeye çalışıyor.

Yeni enerji bakanının önünde zorlu bir süreç var. Küresel enerji dengeleri fiyat bazlı krizler masada. Türkiyenin enerji alanında attığı adımların yansımaları ve devamlılığı gibi hayati projeler yeni bakanın masasında olacak. Ama bunlar yeterli değil.

EED olarak yakın zaman önce Türkiyeden KKTCye doğalgaz boru hattı döşenmesi konusunda öneride bulunmuştuk. Bu projeyi hem Türkiye hem KKTC hem de tüm bölge için son derece önemli buluyoruz. Yeni dönemde bu konunun gündeme gelmesini ümit ediyoruz.

Yeni dönemde özellikle dış ülkelerle enerji diplomasimizin gelişmesi de Türkiye için hayati derecede önem taşıyor. Yeni bakanının bu noktada da adım atması ve enerji diplomasinin olmazsa olmazlarından biri olan Enerji Ataşeliği konusunun da ivme kazanması yönünde irade geliştirilmesi Türkiyenin gücüne güç katacak bir beklenti olarak öne çıkıyor.

10 Temmuz 2018 - EkonomiYorum yazarak Mercek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mercek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (544) 375 03 30
Reklam bilgi

Anket SİZCE TÜRKİYE "BEKA" SORUNU YAŞIYOR MU?