logo

09 Mart 2016

Zika Virüsü Türkiye’de ele alındı

  Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Zika Virüsü Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.
955986-el-emegi-goz-nuru-ve-sabir-isi

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Soysal, Brezilya’da binlerce kişiyi esir alan ve 20’den fazla ülkeye yayılan Zika virüsünün dünyanın gündemine bir anda bu küresel sağlık tehdidini de eklediğini söyledi.

Toplantıda bir sunum yapan Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Soysal, Çağın Yeni sıtması tartışmalarına konu olan Zika virüsünün adının Uganda’da bir ormandan alındığını belirtti.

Zika virüsünün ilk kez 1940’lı yıllarda ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Soysal, “The New York Times’ın haberine göre, ilk olarak Uganda’da 1947’de Zika Ormanları’nda ortaya çıkan virüsün Afrika ve Asya’da da görüldüğü biliniyor. Ancak, geniş coğrafyalara yayılması, Batı yarıkürede Mayıs ayında yayılarak, Brezilya’da virüsün “patlamasıyla” gerçekleşti.1951-1981 serologic evidence ZIKV enfeksiyonu bildirilen ülkeler Uganda,Tanzania,Egytp,Central African,Republic,Sierra Leone,Gabon ve İndia,Malaysia ve Vietnam” dedi.

Zika virüsünün sivrisinek sokması ile bulaştığını ve bu virüsün gebelik için tehlike oluşturan henüz doğmamış bebeklerin beyinlerinde küçülme ve hasara, hatta ölüme neden olduğunu söyledi. Türkiye için henüz alarm verilmediğini belirten Prof. Dr. Soysal, “Ancak seyahat uyarılarının artması ve Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasının ardından, virüs üzerine tartışmalar başladı. Brezilya’da binlerce kişiyi esir alan ve 20’den fazla ülkeye yayılan Zika virüsü, dünyanın gündemine bir anda bu küresel sağlık tehdidini de ekledi. Cinsel yolla da bulaşabilen virüsün herhangi bir aşısı halen bulunmuş değil. Üzerinde çalışmalar devam ediyor. Aynı zamanda Zika virüsünün yayılmasına El Nino Kasırgası dolayısıyla atmosfer okyanus ilişkisinin de sebep olduğu öngörülmüştür” şeklinde konuştu.

images (2)

Prof. Dr. Soysal, yeni doğan bebeklerde görülen Mikrosefali (küçük kafa) olarak da tanımlanan bu hastalığın, “Aedes Aegypti” cinsi sivrisineklerin hamile kadınlara bulaştırdığı Zika virüsü ile yayıldığını belirtti.

Prof. Dr. Soysal, Mikrosefali ile doğan bebeklerin kafalarının normalden 31.5-32 santimetre daha küçük olduğuna değindi.

Soysal açıklamasını, “Zika virüsü “ateş, baş Ağrısı, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, kas ve eklem ağrısı” gibi belirtiler gösteriyor. Bakanlık, korunma için sivrisinek kovucular kullanmak ve uzun kollu kıyafetler giymek, sineklerden arındırılmış mekanları seçmek gibi önerilerde bulundu. Çocukların sivri sineklerden korunmaları için sivri sinek losyonlarının önce elle kontrol edilerek çocuklarda alerjik rahatsızlıklara yol açmasının önüne geçilebilir. Sivri sineklerin barınma yerleri ise pis su birikintileri, lastik ve plastik atık kapların olduğu çöplük tabir edilecek steril olmayan yerler ve hayvan beslenme kaplarıdır” diye konuştu.

images

Share
428 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2